Honza & jeho vnitřní zrak

Na svět se podle slov písně z nové desky talentovaný nevidomý zpěvák a klavírista Honza Jareš „nekouká… „čtyři smysly napoví a hůlka zlehka zaťuká“...

Text: Michaela Zindelová
Foto: Jan Šilpoch

Pravidelní čtenáři Můžeš se už s Honzou Jarešem, výborným zpěvákem a klavíristou, jediným nevidomým absolventem Pražské konzervatoře, setkali v rozhovoru před rokem (PDF s rozhovorem ke čtení/stažení) Tehdy byl „majitelem“ jediného CD (Některý lidi, 2006), a nedávno nám zaslal další albovou novinku (tucet písní, stopáž přes 40 minut). Přidal také nahrávku, kterou si můžete jako ochutnávku jeho nejnovější práce poslechnout. Sám ji okomentoval slovy: „Měla se stát ústřední písní CD, ale mezitím zaznamenal raketový nástup můj singl Doktor duší, který souzní se současnou dobou. Mně osobně zůstává ale bližší Vnitřní zrak a věřím, že se vám bude líbit…“

Song Vnitřní zrak, vyžadující kromě niterného zpěvákova projevu i precizní intonaci, se objevil dokonce ve videoklipu s citlivým scénářem a zajímavou kamerou. Strefil se do „tmavomodrého světa“, který nevidomý interpret zažívá. Záběry, ve kterých Honza hraje na klavír, jsou nahrané v oblíbeném pražském klubu Jazz Dock. A další během jeho procházek noční Prahou.

„Vnitřní zrak“ – ochutnávka z nejnovějšího alba nevidomého klavíristy Honzy Jareše

Na běžných Honzových koncertech – pokud nevystupuje sólově – se vedle něj objevují Jaromír Helešic na bicí nástroje nebo Tomeš Smetana na kontrabas. Doprovodná sestava na druhém cédéčku je mezinárodní a špičková: Stanislav Jelínek, kytary, Matt Bradley (bicí nástroje), Stuart Williams (basa), Ladislav Ščurek (tuba), Radek Pobořil (harmonika), Luděk Růžička (housle). Připravené lahůdkové menu pro zpěváka a klavíristu je mimořádně zajímavé už tím, že je po několika letech pro svého přítele opět vytvořil autorsky (hudba, slova) s bohatou harmonií Tomáš Kympl. Rejstřík hudebního skladatele je velmi bohatý, od vážné hudby až po šanson nebo muzikál. Už podruhé, po společné prvotině Některý lidi, mu díky jejich propojení od časů konzervatoře naměřil „na tělo“ klasické balady i rytmičtější vtipné písničky. Skladatel zná dobře muzikantské schopnosti Honzy Jareše, třeba učit se díky svému absolutnímu sluchu náslechem.

Honza se už deset let živí jako zpěvák a hudebník, je obklopený skvělým rodinným mikromanagementem, vede si profesně velmi dobře… Novinkové skladby, které interpretuje, jsou plné emocí a smíchu, žádné sebedojímání, žádný laciný sentiment. Cédéčko Doktor duší má zcela ideální projev k opakovanému poslechu, během kterého se vám jednotlivé skladby pozvolna a nenásilně dostanou pod kůži. Vždyť víte, „hudba je lék“… Ta Honzova je fakt správná medicína.

Honza Jareš – zpěvák a klavírista, profesionální hudebník (1981). S písní Tomáše Kympla Doktor duší získal Honza Platinovou dvanáctku za dvanáct vítězství v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka. V roce 2019 získal Honza výroční cenu Legenda nočního proudu Českého rozhlasu v kategorii objev roku. O rok později vydal ve spolupráci s Radioservisem své druhé CD s názvem svého největšího hitu Doktor duší.

Více na www.honzajares.cz