Seniorka roku: Díky za to, že jsme tu

Paní Eva Trejbalová patří k lidem, s nimiž hodina stráveného času nabije člověka energií na celý den. I proto získala titul Seniorka roku 2020. V 86 letech předcvičuje jógu a motivuje k aktivnímu životu i mnohem mladší ženy. 

Text: Lucie Nekvasilová
Foto: Jan Šilpoch

„Zdravím zemi, zdravím nebe, zdravím vodu, tebe, tebe, tebe… zdravím prostor kolem sebe, naši modrou planetu, díky za to, že jsme tu!“ Pětice seniorek stojí s dostatečnými rozestupy v kruhu a společným pozdravem zahajuje lekci jógy. Kvůli epidemii nového koronaviru se ženy sešly v parku, neodradila je zatažená obloha ani sedm stupňů na teploměru. „Přišly jsme, protože si moc vážíme naší Evičky,“ shodují se. Právě Evička, tedy Eva Trejbalová, akci v parku svolala. Pro tuhle 86letou dámu a cvičitelku jógy z pražského Sokola Dejvice totiž, zdá se, nic není problém. „Veselá mysl půl zdraví,“ směje se.

Během necelé hodiny se na trávníku v parku na náměstí Interbrigády, kousek za odstraněnou sochou maršála Koněva, stihnou seniorky protáhnout i pobavit. „Cvičení pro seniory vedu proto, že chci být užitečná a své znalosti předávat druhým,“ vysvětluje paní Eva, kde ve svém věku bere motivaci být stále aktivní. Kvůli koronaviru už z tělocvičny pod širé nebe svoje lekce jednou přesouvala letos na jaře. Teď v říjnu se situace opakuje (reportáž vnikla 20. 10. 2020 – pozn. autorky). Cvičení venku, navíc za chladného počasí má sice svoje limity, ale taky kouzlo. „Kdo návrhu paní Evy využil, bude si to navždy pamatovat,“ vzpomíná jedna z účastnic venkovních lekcí seniorské jógy Blažena Šrámková. 

„Místo, aby ve svých 86 letech odpočívala, pomáhá i o dvacet let mladším ženám, aby na sobě pracovaly a udržovaly se v kondici. Je pro nás vzorem hodným následování,“ napsaly ženy do nominace.

Právě pro neskonalý elán, lidskost a pozitivní přístup k životu, který předává dál, získala letos Eva Trejbalová titul Seniorka roku. Na cenu, kterou uděluje projekt SenSen, nominovaly zasloužilou sokolku právě její cvičenky. „Místo aby ve svých 86 letech odpočívala, pomáhá i o dvacet let mladším ženám, aby na sobě pracovaly a udržovaly se v kondici. Je pro nás vzorem hodným následování,“ napsaly ženy do nominace. 

Jóga jako terapie

Vystudovaná inženýrka chemie – technoložka, manželka a matka tří dětí to přitom sama neměla v životě jednoduché. Minulý režim ji kvůli jejím politickým názorům připravil po roce 1968 o práci a ona si sáhla na úplné psychické dno. „Paní doktorka nás z toho tehdy dostávala jógou, tak jsem se k ní vlastně dostala,“ vzpomíná paní Eva. Po revoluci v Náchodě, kde většinu života žila, zakládala Občanské fórum a pak se přesunula do Sokola, stala se cvičitelkou, náčelnicí a pak i náčelnicí celé Župy podkrkonošské. Do Prahy se paní Eva přestěhovala až po manželově smrti v roce 2016. „Mám tu svého anděla strážného, nejstarší dceru Evu. Bydlí naproti v ulici a dává na mě pozor,“ usmívá se. Hned se také přihlásila do dejvického Sokola a její lekce jógy pro seniory se brzy začaly těšit velké oblibě. 

„Vždycky mě přestanou bolet záda,“ pochvaluje si cvičení seniorka Jana Marešová. Pětice žen v dejvickém parku zatím střídá cviky s roztodivnými názvy – želva, páv, sněhulák, fénix, čáp nebo drak. „Ten je dobrý proti stresu,“ říká paní Eva. Člověk se při něm na třikrát nadechne a rameny při tom pumpuje nahoru, pak pořádně vydechne a ruce natáhne prudce dolů podél těla. V jednu chvíli pošmourné podzimní počasí rozjasní duha, to když ji ženy jakoby malují při jednom z protahovacích cviků. Paní Eva při tom svoje „děvčata“ laskavě opravuje i chválí. „Jestli mi to alzheimer dovolí, chtěla bych cvičit do devadesáti,“ plánuje se smíchem. Hodina uteče jako voda a parkem se sborově ozve sokolský pokřik: „Dnešnímu cvičení zdar, nazdar.“ A za týden zase. 

Cena Senior roku 2020

Výjimečné seniory a seniorské kluby z celé České republiky ocenil při příležitosti Mezinárodního dne seniorů (1. října) již poosmé projekt SenSen (Senzační senioři) Nadace Charty 77. Celkem porota vybírala ze 101 nominací. Seniorkou roku 2020 se stala zasloužilá sokolka a inspirativní žena Eva Trejbalová z Prahy, která ve svých 86 letech vede lekce jógy pro seniory v TJ Sokol Dejvice. První místo v kategorii Nejlepší klub získala Stará garda kuchařů a cukrářů ČR, která už 13 let aktivně sdružuje seniory z gastronomických oborů po celé republice. Ti společně předávají zkušenosti svým mladým nástupcům v oboru nebo vaří a pečou pro dobrou věc – třeba pro potěchu obyvatel domovů důchodců.

Druhé místo mezi jednotlivci obsadil Pavel Bacík, který se podílí na činnosti hned několika organizací a spolků v Příbrami. Třetí místo udělila porota dvěma seniorům – knihovnici Jindřišce Faiglové z Kyjova a in memoriam Karlu Budinovi z Orlové-Poruby. V kategorii spolků se na druhé místo dostal Klub kolodějských seniorů, který dokázal semknout seniory ve městě. Třetí místa udělila porota dvě – Spolku aktivních seniorů v Kaplici a Klubu seniorů Svitavy. 

Cílem Ceny Senior roku je upozornit širokou veřejnost na nejstarší spoluobčany, kteří i přes svůj věk zůstávají aktivní, zapojují se do dění kolem sebe a obětavě a nezištně pracují pro druhé. Ocenění má podpořit seniory v jejich činnostech a k aktivnímu způsobu života motivovat tisíce dalších starších lidí. Vyhlášení výsledků letos proběhlo kvůli epidemii nového koronaviru bez slavnostního ceremoniálu. Všichni ocenění dostali kromě diplomů a drobných dárků také finanční odměnu. Celkem SenSen rozdělil dvě stě tisíc korun. Medailonky oceněných najdete na webu www.sensen.cz