Vozík, děti a Morava

Uvažujete o výletu na jižní Moravu? Přinášíme vám několik tipů a praktických postřehů z cesty vozíčkáře s malými dětmi. Výběr míst vznikl spontánně a byl ovlivněn především zájmy účastníků s ohledem na větší či menší míru bezbariérovosti. Na další z mnoha zajímavých míst tohoto regionu dojde zase někdy příště.

Text a foto: Radek Musílek

Výchozím bodem třídenního výletu se stal Golf Hotel Austerlitz ve Slavkově u Brna, který jako jediný v tomto městě deklaroval na ubytovacím serveru bezbariérovost. Ukázalo se, že jde o tvrzení poněkud nadnesené. Pokoj v jednom z několika bungalovů totiž neměl speciálně upravenou koupelnu ani WC, u vchodu byl rovněž nepříjemný práh se svažitým přístupem. Rovněž prudký kopec k budově recepce a restaurace vyvolával chuť vyjet těch pár desítek metrů silnice raději autem.

Na druhou stranu: personál ochotně na telefonické vyžádání předem změřil šířku všech dveří, která byla dostatečná, a samotná koupelna s toaletou se na mechanickém vozíku dala zvládnout, s výjimkou sprchového koutu.

Oceněné muzeum

I přes problémy výše řečené šlo o mnohonásobně lepší ubytování, než jaké měli k dispozici naši prehistoričtí předkové, kolem jejichž stop se výlet částečně točil. Jedna z prvních fakultativních cest totiž vedla do Archeoparku Pavlov, který se rozkládá v CHKO Pálava poblíž proslulých Dolních Věstonic a vodní nádrže Nové Mlýny. 

Archeopark Pavlov snoubí prehistorii, moderní architekturu a přírodu.

Archeologické muzeum věnované lovcům mamutů je otevřeno teprve pět let, takže je velmi moderní, a tudíž i zcela bezbariérové, pokud nepočítáme jednu lávku vedoucí přímo nad vykopávkami. Kromě poutavé interaktivní expozice láká už samotné pojetí objektu muzea, jehož zalamované betonové výstupy připomínají pro zdejší krajinu typické bělostné vápencové skály. K autorům projektu právem putovala Česká cena za architekturu.

Historické muzeum – Archeopark Pavlov
Správa CHKO Pálava

Jeskyně a Kocourkov

Lanovka u Macochy má nepochopitelně bezbariérovou pouze horní stanici.

Dalším nahlédnutím do historie i přírody byla návštěva Sloupsko-šošůvských jeskyní. Trasa je sjízdná na vozíku, ovšem s nutnou dopomocí kvůli pasážím s prudším sklonem betonových cestiček. Interiér bezbariérové trasy neoplývá tak efektní krápníkovou výzdobou jako Punkevní jeskyně u propasti Macocha, ale šlo o příjemnou alternativu s menším turistickým ruchem. Vzhledem k velkému zájmu návštěvníků je totiž prakticky nezbytné si prohlídku nejhlubší tuzemské propasti předem objednat, zejména jedná-li se o turisty na vozíku.

Jelikož tento fakt vyplynul až na místě, děti se musely spokojit pouze s pohledem shora. Náplastí jim byla jízda lanovkou dolů ke vstupu. Tady čeká na vozíčkáře překvapení. Zatímco horní stanice kabinkové dráhy je zcela bezbariérová, dolní stanice nikoliv, ačkoliv je zjevně nedávno rekonstruovaná. Zaměstnanci vysvětlují absurdní situaci čekáním na povolení dodatečného vybudování výtahu v chráněné oblasti. Ochotně však k překonání asi třinácti schodů zapojili vlastní svaly. Naštěstí šlo o fyzicky zdatné mladíky, kteří několikrát za den vlastní námahou kompenzují nepromyšlenost výstavby. Výletník s elektrickým vozíkem by měl ovšem i přes jejich snahu smůlu.

Sloupsko-šošůvské jeskyně (caves.cz)
Propast Macocha – Moravský kras (propast-macocha.cz)

O zvířatech a lidech

Zatímco lanovka u Macochy vyvolala pocity na pomezí smíchu a pláče, milým překvapením byla bezbariérovost vláčku mezi DinoParkem a Zoo Vyškov. Jeden z vagonků byl vybaven přídavnou plošinou. Nástup obstará řidič. Tedy pokud narazíte na toho správného. Zatímco první byl ochotný, druhý při zpáteční cestě zastavil nevhodně u sloupu a kamsi zmizel. Místo zdlouhavého řešení pomohly s výstupem opět svaly několika přítomných návštěvníků.

Vláček spojující ZOO Vyškov a DinoPark pamatuje na vozíčkáře.

Samotná zoo, zaměřená především na domácí zvířata, je k pohybu na vozíku vstřícná, jen občas se hodí cizí dopomoc. Součástí je i environmentální centrum Hanácký statek nebo velká voliéra s andulkami a klokany, mezi něž lze vstoupit.

Jeden z mnoha exotických opeřenců, kteří jsou k vidění v papouščí ZOO Bošovice.

Také lesní DinoPark s mechanickými maketami dinosaurů a 4D kinem je sjízdný, povrch však místy tvoří drobné kamínky a v několika pasážích jsou prudší kopce. K dispozici je bezbariérové WC.

Koho navnadí andulky v Zoo Vyškov, může vyrazit ještě do Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích, 25 km jihovýchodně od Brna. Uvidí zde 54 druhů papoušků včetně těch nejpopulárnějších, jako jsou pestrobarevné ary nebo rozverní kakadu. Držitelé průkazu ZTP mají jako ve všech předešlých případech slevu, u ZTP/P je doprovod zdarma. Drobný zádrhel v podobě schodů mezi dvěma částmi zoo lze po dohodě u pokladny obejít vstupem skrze východ.

Reklamní slogan, vábící k turistice po naší zemi, praví, že Česko je země příběhů. Jako vozíčkář jich na tuzemských cestách jistě zažijete mnoho. A i když jsou někdy způsobeny určitými nedokonalostmi a vyžadují improvizaci, často je naštěstí píše také lidská vstřícnost i ochota pomoci.

DinoPark ZOO Vyškov
ZOO Park Vyškov (zoo-vyskov.cz)
Papouščí zoologická zahrada (papouscizoo.cz)