Provětrej kolečka!

To není výzva k dobrodružné výpravě do závějí, které nám právě připravila zima, ale název nové deskové hry, s níž přichází brněnská Liga vozíčkářů. Zábavnou formou chce hráče seznámit s úskalím života na vozíku skrze reálie moravské metropole.

Text: Radek Musílek
Foto: Liga vozíčkářů

Hru vymysleli Laďka s Tomášem, dva vozíčkáři a zaměstnanci Ligy.

Nápad se zrodil v hlavách Ladislavy Blažkové a Tomáše Pětníka, kteří oba jezdí na vozíku a pracují v Lize vozíčkářů. Podle svých slov si „prostě jednou jako obvykle během přátelské konverzace sdělovali své zážitky z pohybu po městě, když tu, zprvu z legrace, zaznělo, že by z toho mohla být hra.“ Naštěstí nezůstalo jen u idejí. Zhruba za rok, s pomocí kamaráda-asistenta Jana Sedlačíka, jenž vymyslel mechaniku celé hry, dotáhli vše k hmatatelnému výsledku. Výtvarnou tvář vytvořila Jitka Jungmanová, grafické úpravy Andrea Rossi.

Deskovka Provětrej kolečka! je pro dva až osm hráčů. Nechybí v ní klasické situace jako zatoulané klíče od bezbariérové toalety, rozkopaný chodník a podobně. To však neznamená, že je určena pouze „zkušeným“ nechodícím! Pro kohokoliv může představovat hru s netradiční zápletkou, navíc má potenciál coby didaktický či osvětový nástroj při tvorbě inkluzivních aktivit.

Liga vozíčkářů si vydala hru sama, ale uvažuje se i o napojení na některého z větších distributorů deskových her. Autoři přemýšlejí už i o elektronické variantě. Hra je k dispozici zájemcům za dobrovolný příspěvek, výtěžek putuje na podporu projektu, který dal název samotné hře: Provětrej kolečka. Liga vozíčkářů v jeho rámci nabízí výlety a další volnočasové aktivity pro lidi s postižením.Provětrej kolečka!

Zájemci o hru mohou volat na 725 468 329 nebo napsat na ladislava.blazkova@ligavozic.cz

Herní videonávod najdete zde: https://youtu.be/7OwbA4q9pj4