Poslední závod

Během covidové pandemie prořídly přírůstky nových českých filmů. A přece se točí! Koncem února padla v Krkonoších první klapka filmu Poslední závod. V hlavní roli příběhu podle skutečných událostí, který se právě zde odehrál před více než sto lety, je obsazený herec Kryštof Hádek.

Text: Michaela Zindelová
Foto: Marek Novotný

Film Poslední závod režiséra Tomáše Hodana má vzniknout do letošního dubna, v autentických místech, kde tragické drama z lyžařského závodu (na hřebenech Krkonoš) v roce 1913 probíhalo. Zahynuli při něm Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Legendární příběh byl ovšem stále překrucován, a to podle politické a společenské situace.

Studiem dobových materiálů se konečně podařilo zrekonstruovat závod i s postavou německého sportovce Emericha Ratha. Režisér Tomáš Hodan, ultramaratonec, chtěl napřed natočit horský survival film, během psaní námětu mu ale jasně docházelo, že se v příběhu skrývá řada podivností. Začal analyzovat celý historický kontext. Zjistil, že ze skutečného dění zcela zmizela postava Emericha Ratha i problematika česko-německých vztahů před první světovou válkou. Zatímco lyžařský průkopník Bohumila Hanče nebyl nikdy zapomenutý, Emerich Rath, Němec, který se jako jediný českých závodů zúčastňoval, byl z paměti dramatického závodu na 50 km zcela vymazán. A přitom to byl právě on, kdo polomrtvého Hanče na trati nalezl! Příběh německého hrdiny se neobjevil ani v populárním filmu Synové hor (1956, režisér Čeněk Duba, v hlavních rolích Josef Bek a Jiří Vala).

Snímek, který natáčí Tomáš Hodan, je dvanáctou verzí scénáře – vznikal šest dlouhých let. Do hlavní role Bohumila Hanče obsadila režie Kryštofa Hádka, výborného lyžaře, který na roli trénoval a otužoval se, jezdil na starých dřevěných lyžích, aby náročné zimní natáčení zvládl. Herce samotného fascinovalo, že má zpodobnit závodníka, který – stejně jako ostatní – „měli hranici komfortu úplně někde jinde, takže běhali v bavlněných košilích a ve svetru,“ říká. V dalších rolích se představí Marek Adamczyk, Cyril Dobrý, Oldřich Kaiser, Eva Josefíková, Jaroslav Plesl, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek a Pavla Beretová. 

Premiéra Posledního závodu je plánovaná na 24. února 2022. Na vznik filmu produkce Punk Filmu lidé aktivně přispívali i v takzvané crowdfundigové kampani. Finance mají jít nejen na natáčení samotné, ale pokusí se vzkřísit starou Labskou boudu.