Páteční výběr #44

  • Výběrové řízení na pozice peer mentorů aneb „mazáci nováčkům“
  • Důchody budou zřejmě od září opět valorizovány
  • Práce v zemích EU a nárok na důchod a další dávky
  • On-line webinář „Nutriční poradenství“ (nejen) pro vozíčkáře ZDARMA

Výběrové řízení na pozice peer mentorů aneb „mazáci nováčkům“

Česká asociace paraplegiků – CZEPA hledá zkušené vozíčkáře po poranění míchy, kteří se stanou průvodci novým vozíčkářům. 

Pro toto výběrové řízení projekt Peer mentoring hledá specificky vozíčkáře s diagnózou tetraplegie či pentaplegie (vysoká míšní léze, případně také s plicní ventilací) a dále osoby s paraplegií s přidruženým omezením horních končetin (ochrnutí, amputace,…).

Noví kolegové posílí tým zkušených peer mentorů, který funguje celorepublikově od roku 2018. Spolupráce je nabízena na DPČ (dohodu o pracovní činnosti) a časová náročnost je pohyblivá, lze ji kombinovat s dalším případným zaměstnáním či studiem. 

Bližší informace o výběrovém řízení, jeho průběhu, požadavcích na uchazeče a termínech naleznete ZDE: Staň se peer mentorem – Česká asociace paraplegiků – CZEPA

Důchody budou zřejmě od září opět valorizovány

Všechny typy důchodů (starobní, invalidní i pozůstalostní) porostou zřejmě již potřetí, a to s ohledem na růst cen a energií.  Další valorizace by po chystané červnové měla přijít v září a růst by byl o 5,2 %. U průměrného důchodu to znamená přilepšení o 700 korun. Celkem by tak v roce 2022 důchody vzrostly v průměru o 2 500 korun. Od ledna dostaly osoby s důchodem přidáno v průměru 805 korun, o dalších 8,2 procenta (tedy průměrně o 1017 korun) vzroste procentní výměra od června. 

Vláda by měla zvýšení důchodů od září potvrdit nejpozději 19. června. 

Práce v zemích EU a nárok na důchod a další dávky

Veřejný ochránce práv často řeší podněty stěžovatelů kvůli důchodům či dávkám „s cizím prvkem“. Případy týkající se států EU přitom podle ombudsmana patří mezi ty nejlépe řešitelné – sociální právo Unie totiž migrujícím pracovníkům garantuje výhody podle vnitrostátní právní úpravy jejich státu, zároveň hlídá, aby lidé kvůli práci v cizině na dávku neztratili nárok, a v neposlední řadě zaručuje vyplácení dávek do jiného členského státu. Díky propojení v rámci Unie se také zjednodušila komunikace mezi úřady na různých stranách hranic.

Bližší informace naleznete ZDE: Pracovali jste ve více zemích Evropské unie? Nezapomeňte to uvést v žádosti o důchod | Ombudsman (ochrance.cz)

On-line webinář „Nutriční poradenství“ (nejen) pro vozíčkáře ZDARMA

Webinář s názvem „Nutriční poradenství“ bude vysílán dne 17. 5. 2022, od 16 hodin. Tématu se ujmou dvě přednášející. Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku asociace CZEPA, ta shrne vše, co spadá do zdravého životního stylu vozíčkáře a k jakým zdravotním komplikacím může dojít při porušení pravidel zdravého způsobu života. Mgr. Eva Chaloupková, Ph.D. je specialistkou na výživové poradenství vozíčkářů a z nejpovolanějších úst se tak můžete dozvědět o základních principech zdravé výživy, udržení tělesné hmotnosti a kondice.

Webinář bude probíhat ve službě Google Meet. Registrace je možná ZDE: webinář – Nutriční poradenství (google.com)

Autorka pracuje v neziskovém sektoru.