Páteční výběr #40

  • Důchodová reforma…opět
  • Konference INSPO se v roce 2022 uskuteční v netradiční podobě
  • Vládní strategie zvládání uprchlické krize a aplikace Smart Migration

Důchodová reforma…opět…

Ministr práce a sociálních věcí sestavil poradní tým, který má připravit důchodovou reformu, kterou se v uplynulých desetiletích nepodařilo udržet v jednotné formě a v účinnosti. Cílem reformy je zabezpečit do budoucna adekvátní důchody a zároveň stabilitu i dlouhodobou finanční udržitelnost důchodového systému. Ten by měl být pro současné i budoucí důchodce rovněž srozumitelný, aby každý měl jasnou představu o tom, kolik bude přispívat, a kolik bude čerpat.

Důchodový systém zažije s ohledem na demografický vývoj největší nápor po roce 2040. Měl by být např. umožněn postupný odchod do částečného důchodu spojený s částečnými pracovními úvazky a možností dobrovolně pracovat déle. Zaměstnancům v náročných profesích by naopak měl být umožněn dřívější odchod do důchodu spojený s větší odpovědností zaměstnavatelů. Poradní tým by rád více ocenil i rodiče dětí, kteří vychovávají novou generaci a zamyslet by se měl taktéž nad dlouhou dobou nutného pojištění u nás v porovnání s jinými státy.

Bližší informace zde: text (mpsv.cz)

Konference INSPO se v roce 2022 uskuteční v netradiční podobě

V roce 2022 proběhne konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami zřejmě netradičním způsobem. Protože v Kongresovém centru Praha nebudou k dispozici obvyklé prostory kvůli množství akcí v souvislosti s předsednictvím České republiky v Evropské unii, uskuteční se ve čtvrtek 3. listopadu od 10 do 12 hodin konference INSPO 2022 online a 10. listopadu v Kongresovém centru výstava INSPO Expo 2022.

Online vysílání zajistí ze svých prostor Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, které od letošního 22. ročníku přebírá organizování konference INSPO od BMI sdružení. Na INSPO 2022 online naváže 3. listopadu od 13 do 15 hodin podzimní Agora 2022 online, což je tradiční vzdělávací akce Střediska Teiresiás o ICT pro uživatele s těžkým zrakovým postižením.

Bližší informace postupně na: Konference INSPO se v roce 2022 uskuteční v netradiční podobě | INSPO (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami)

Vládní strategie zvládání uprchlické krize a aplikace Smart Migration

Podle tiskové zprávy MPSV bude prioritou zaměstnanost a jazykové vzdělávání tak, aby se osoby co nejdříve zařadili do společnosti. Dalším důležitým bodem bude zajištění sociálních služeb a péče o děti.

Důležitým milníkem v oblasti zaměstnanosti bylo přijetí zákona, který lidem s dočasnou ochranou umožňuje volný vstup na trh práce. Pro další integraci bude do budoucna klíčové zajištění veřejných služeb zaměstnanosti i další opatření. 

MPSV zároveň v týdnu spustilo mobilní aplikaci Smart Migration, která obsahuje informace pro Ukrajince a odpovědi na situace, které je potřeba řešit po příjezdu do Česka. V ukrajinštině, angličtině a ruštině nabízí to nejdůležitější o zaměstnávání, zdravotní péči či vzdělávání. Klíčovou součástí aplikace jsou interaktivní tutoriály, které usnadňují nalezení potřebné informace. Uživatel také může pokládat dotazy virtuální asistentce, která jej provede řešením problému. MPSV už dříve spustilo také on-line rozhraní určené k podání žádosti o humanitární dávku a příspěvek pro solidární domácnosti.

Bližší informace lze nalézt v tiskových zprávách:  text (mpsv.cz)  a text (mpsv.cz)

Autorka pracuje v neziskovém sektoru.