Páteční výběr #36

  • Brožura o rodičovství a edukační videa pro lidi s mentálním postižením
  • Zkoumání předsudečného násilí na lidech s postižením
  • Podvody s dotacemi na zaměstnávaní lidí s handicapem před soudem
  • Tichý svět nabízí své služby lidem s poruchou sluchu z Ukrajiny

Brožura o rodičovství a edukační videa pro lidi s mentálním postižením

Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR vydává novou brožuru na téma Rodičovství z edice „Už vím“ Srozumitelně o těle a duši pro ženy s mentálním postižením“. Najdete zde srozumitelné odpovědi např. na otázky Proč je dobré plánovat rodičovství? Co jsou rodičovská práva, kdo mi může pomoci? Jak pečovat o miminko a další. Brožura je volně ke stažení, případně ji lze získat v tištěné podobě zdarma jen za cenu poštovného:

Rodičovství – nová publikace ve snadném čtení | Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, z.s. (spmpcr.cz)

Zároveň doplňuji odkaz na kanál YouTube, kde lze shlédnout edukační videa na téma sexualita lidí s mentálním postižením, partnerství a rodičovství:

SPMP ČR – YouTube

Zkoumání předsudečného násilí na lidech s postižením

Obecně prospěšná společnost In IUSTITIA pokračuje ve zkoumání předsudečného násilí na lidech s postižením. Pokud jste se stali obětí násilí kvůli svému postižení, prosím zvažte účast na výzkumném rozhovoru. Ve výstupech budou Vaše osobní údaje anonymizovány a čas strávený na rozhovoru je finančně kompenzován.

Výzkum trvá do konce března, podrobnější informace jsou uvedeny v přiloženém odkazu. Kontaktovat můžete rovnou pana Walacha (vaclav.walach@in-ius.cz).

K čemu konkrétně výzkum bude?

Díky Vaší účasti ve výzkumu zviditelníme téma násilí na lidech se zdravotním postižením, upozorníme na bariéry v přístupu k ochraně a spravedlnosti a vytvoříme argumentaci pro zlepšení právní ochrany. Informace také použijeme pro školení policie, státních zástupců, soudců a sociálních pracovníků.

Podvody s dotacemi na zaměstnávaní lidí s handicapem před soudem

Pražský městský soud uložil ve věci údajného podvodu s dotacemi na zaměstnávání lidí se zdravotním postižením čtveřici obžalovaných tresty odnětí svobody, dalšího pak potrestal podmíněným trestem. Rozsudek zatím není pravomocný. Podle obžaloby způsobili státu škodu téměř 600 milionů korun.

Bližší informace o případu:

Soud nepravomocně potrestal stamilionové podvody s dotacemi na zaměstnávání handicapovaných — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)

Tichý svět nabízí své služby lidem s poruchou sluchu z Ukrajiny

Mezi lidmi, kteří byli nuceni kvůli válce ve své vlasti opustit své domovy a přijít do České republiky, jsou i lidé s poruchou sluchu, kteří se u nás potýkají s hned dvojitou komunikační bariérou. Nejen, že neovládají psanou češtinu, ale také neznají český znakový jazyk. V této složité situaci jim mohou pomoci konzultantky a konzultanti organizace Tichý svět, o. p. s. Sluchově postižení nebo jejich rodinní příslušníci a lidé, kteří jim pomáhají, se mohou obrátit na kteroukoliv pobočku Tichého světa, kde jim bude nabídnuta podpora.

Ukrajince s poruchou sluchu zde mohou podpořit například při řešení setrvání nebo cesty jejich rodiny do Česka. Dále třeba s vyřízením různých povolení, s umístěním dětí do vzdělávacích zařízení, s hledáním práce a v mnoha dalších oblastech. V případě potřeby je také pomohou nasměrovat na další organizace a iniciativy věnující se podpoře lidí se sluchovým postižením.

Tichý svět momentálně zveřejňuje důležité informace pro klienty na svém webu a Facebooku v obou jazycích a to jak ve znakové, tak psané podobě. Zároveň navazuje a rozšiřuje spolupráci s kolegyněmi a kolegy, kteří ovládají český i ukrajinský znakový jazyk.

Konflikt na Ukrajině | Tichý svět (tichysvet.cz)

Autorka pracuje v neziskovém sektoru