Páteční výběr #35

  • Pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny před válečným konfliktem
  • Česká televize se věnuje Paralympiádě v Pekingu 2022
  • Světový týden glaukomu

Pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny před válečným konfliktem

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu spustilo sekci „Pomoc občanům z Ukrajiny“ a to v češtině i v rodném jazyce těchto lidí. Najít lze informace pro zaměstnavatele, informace o dávkách, finanční a materiální pomoci, informace o službách pro děti a o povolení k pobytu. Další jsou průběžně doplňovány. 

Aktuálně je v řešení změna zákona o dětských skupinách v souvislosti s dětmi z Ukrajiny a novinkou je také volný vstup na trh práce pro držitele speciálních víz. 

Zároveň Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. intenzivně s MPSV komunikuje ohledně specifické podpory občanů Ukrajiny se zdravotním postižením. V jednání je především dostupnost zdravotních pomůcek, léků a zdravotnických prostředků. V neposlední řadě je řešena oblast bezbariérového ubytování a navrženo bylo také zřízení speciální telefonické linky. MPSV vydalo již počátkem týdne také Výkladové stanovisko k poskytování sociálních služeb občanům Ukrajiny.

Bližší informace naleznete zde: Pomoc Ukrajině (mpsv.cz)

Svou agendu pro lidi prchající z Ukrajiny popsala v rodném jazyce i v češtině také Česká správa sociálního zabezpečení, informuje např. o povinnostech občanů Ukrajiny – OSVČ, kteří musí náhle odjet v důsledku války na Ukrajinu, o „českých“ pojistných dávkách – za jakých podmínek je mohou žádat oni či zde žijící rodinní příslušníci či např. o výplatě českých důchodů na Ukrajinu či o dalších specifických případech, více se dočtete zde: Допомога громадянам України та їхнім родинам – Допомога громадянам України та їхнім родинам – Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz)

Česká televize se věnuje Paralympiádě v Pekingu 2022

Česká televize na webu věnuje speciální sekci Paralympiádě v Pekingu 2022, najdete zde videa, shrnutí jednotlivých dní, shrnující články k jednotlivým disciplínám, kde se účastní čeští reprezentanti i soutěže k tématu. Více na:

Paralympiáda Peking 2022 – Peking 2022 – ČT sport – Česká televize (ceskatelevize.cz)

Světový týden glaukomu

Ve dnech 6-12.března probíhá v ČR týden osvěty o vážném onemocnění zraku, které je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. Video na YouTube od České glaukomové společnosti i bližší informace o rozpoznávání nemoci naleznete ZDE: 

Světový týden glaukomu: Dbejte na pravidelné preventivní vyšetření | Fakultní nemocnice Olomouc (fnol.cz)

Autorka pracuje v neziskovém sektoru