Páteční výběr #33

  • Kde se domoci odškodnění obětí trestných činů
  • Ukázka tréninkového bytu Ligy vozíčkářů on-line
  • Mapy Google s novou funkcí

Kde se domoci odškodnění obětí trestných činů

Lidé, kteří se stanou obětí trestného činu, mohou požádat stát o peníze na léčbu fyzických i duševních následků události. Počítá s tím zákon o obětech trestných činů. O takzvanou peněžitou pomoc lidé žádají odbor odškodňování Ministerstva spravedlnosti. Veřejný ochránce práv nyní pomohl žadateli, kterému ministerstvo peníze napoprvé nepřiznalo. Po upozornění ombudsmana ministerstvo přehodnotilo své původní rozhodnutí a uznalo, že podle povahy zranění má mladý muž na pomoc nárok. Muselo vydat nové rozhodnutí, současné předpisy totiž neumožňují opravné prostředky.

Ombudsman upozorňuje dlouhodobě také na složitý proces vyřizování žádostí o peněžitou pomoc obětem trestných činů

Peněžitá pomoc má sloužit k překlenutí zhoršené sociální situace způsobené trestným činem, proto je zcela zásadní, aby ji oběti dostaly co nejdříve. Lidé mohou o peníze žádat do dvou let od zjištění újmy a nejpozději do pěti let od spáchání trestného činu. Ministerstvo by mělo o jejich žádosti rozhodnout nejpozději do tří měsíců. „Z případů našich stěžovatelů ale víme, že tato lhůta bývá výrazně překročena. Někdy dokonce o více než rok,“ popisuje Stanislav Křeček.

Veřejný ochránce práv si proto zlepšení postavení obětí trestných činů při poskytování peněžité pomoci stanovil jako jednu z priorit pro rok 2022. S ministrem spravedlnosti chce například jednat o dostatečném personálním obsazení odboru odškodňování. Plánuje také nadále spolupracovat s Bílým kruhem bezpečí a oslovit i další organizace zaměřené na pomoc obětem trestných činů.

Podrobná zpráva ze šetření a závěrečné stanovisko naleznete ZDE: 

Ministerstvo spravedlnosti vyslyšelo ombudsmana. Novým rozhodnutím přiznalo peněžitou pomoc muži, který při napadení přišel o zuby | Ombudsman (ochrance.cz)

Ukázka tréninkového bytu Ligy vozíčkářů on-line

Liga vozíčkářů otevřela na podzim v Brně jedinečný tréninkový byt pro hendikepované. Speciální myčku, vestavěné žehlicí prkno, specifické kování – policové a zdvihací systémy a další vychytávky můžete zhlédnout v instruktážním videu: 

Mapy Google s novou funkcí

Nová funkce Google map ukáže, kde se v Praze nacházejí chodníky, přechody a ostrůvky pro chodce, ale i přesný tvar a šířku jednotlivých silnic.

Tyto informace mohou pomoci při plánování nejvhodnější trasy zvláště lidem s kočárky nebo lidem pohybujícím se na vozíku. Mapy Google k tomuto zobrazení využívají umělé inteligence a znalosti městských krajin po celém světě. 

Chodcům v Česku je pro snadnější navigaci k dispozici také funkce Live View. Ta umožňuje najít správnou cestu v ulicích prostřednictvím rozšířené reality.

Fotoaparát mobilního telefonu umisťuje šipky, směrovky a ukazatele vzdálenosti do reálného prostoru, ve kterém se uživatel nachází, čímž usnadňuje orientaci a výběr správného směru.

To se ukazuje jako užitečné zejména v případech, kdy lidé opouštějí například stanici městské hromadné dopravy a váhají, kterým směrem se vydat. 

Autorka pracuje v neziskovém sektoru