Páteční výběr #23

  • „Izolačka“ a „Krizové ošetřovné“ opět v legislativním procesu
  • Zdravotní klauni slaví 20 let
  • Přihlášení pomocí eidentity.cz mění svůj název
  • Výzva pro osoby se sluchovým a kombinovaným postižením v tíživé situaci v souvislosti se situací na trhu s energiemi

„Izolačka“ a „Krizové ošetřovné“ opět v legislativním procesu

Poslanecká sněmovna v takzvaném zkráceném jednání schválila návrhy MPSV na tzv. Izolačku, tedy mimořádný příspěvek až 370 Kč za den pro lidi, kteří jsou v karanténě nebo izolaci kvůli infekčnímu onemocnění (podrobnosti najdete ZDE), a na krizové ošetřovné, které budou moci čerpat rodiče v případě, že školy zavřou třídy v souvislosti s epidemií COVID-19 (více se dočtete ZDE).

Zdravotní klauni slaví 20 let – umí prosvětlit náročnou atmosféru nemocnic

Před 20 lety vznikla organizace, která umí prosvětlit náročnou atmosféru tuzemských nemocnic. Její Zdravotní klauni, kterých je nyní už 86, za 20 let uskutečnili 45 832 klaunských návštěv, bavili pacienty a také zdravotnický personál neuvěřitelných 183 328 hodin.

V rámci oslav proto dne 29. listopadu vyrazily všechny regionální týmy na klaunský maratón s cílem navštívit během jednoho dne 63 nemocnic a zdravotnických zařízení. Ve všech chtějí vyjádřit svůj dík za dlouholetou spolupráci zdravotnickému personálu. „V této složité situaci jim chceme poděkovat a přinést symbolických 20 minut radosti, humoru a díků. Jsme tu nejen pro pacienty, ale také pro ně,“ upozorňuje Kateřina Slámová Kubešová, ředitelka Zdravotního klauna.

Jedním z prvních lékařů, který zažil v Česku Zdravotní klauny, je MUDr. Petr Lokaj, vedoucí lékař JIP na klinice dětské onkologie v Dětské nemocnici FN Brno. „Tehdy jsem si nedokázal představit, že by tu Zdravotní klauni byli 20 let, ale jsem za to velmi rád. Umožňují našim malým pacientům zapomenout, kde jsou, co zažívají, a dělají jim život na chvíli pěknější. Mnohdy se i stane, že dětem můžeme snížit množství analgetik, protože v klaunově přítomnosti zapomínají na bolest.”

Přihlášení pomocí eidentity.cz mění svůj název – služba zůstává

Od 1. prosince 2021 dochází ke změně názvu přihlášení prostřednictvím Národního bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA). Stávající portál eidentita.cz bude nově nést název Identita občana, další funkcionality se však nemění a zůstávají stejné. Tato změna je dalším krokem k vizuálnímu sjednocení identifikace služeb eGovernmentu a pojetím Portálu občana.

Elektronická identita je nutným předpokladem pro možnost vyřizovat „úřední“ záležitosti se státem online z pohodlí domova. Znovu připomínáme, že ePortál ČSSZ nevyžaduje samotnou registraci a k využívání služeb portálu stačí přihlášení prostřednictvím datové schránky nebo přístupu přes tzv. NIA skrze portál Identita občana. Díky této formě přihlášení je zajištěna 100% garance identifikace, autentizace a zabezpečení. O ochranu svých osobních údajů se tak klienti nemusí obávat.

Více informací naleznete na webových stránkách eidentity.cz respektive https://info.eidentita.cz/.

Výzva pro osoby se sluchovým a kombinovaným postižením v tíživé situaci v souvislosti se situací na trhu s energiemi

Aktuální situace na trhu s energiemi mnoha lidem zkomplikovala život nejen z hlediska větší finanční zátěže rodinného rozpočtu. Někteří lidé, zejména senioři ve vyšším věku, ani nevědí, jak mají při změně dodavatele elektřiny postupovat, nemají dostatek srozumitelných a přesných informací ani povědomí o sociálních službách, které v této situaci mohou využít.

Tichý svět, o.p.s. poskytuje sociální služby osobám se sluchovým a kombinovaným postižením„Naši pracovníci vám mohou pomoci při návštěvě úřadu či jiné instituce, s vyřízením žádostí na různé příspěvky i kompenzační pomůcky. Poskytneme vám podporu při nácviku nových dovedností a také při hledání potřebných informací. Pokud máte jakoukoli míru ztráty sluchu a potřebujete poradit, obraťte se na nás. I v záležitosti se změnou dodavatele elektřiny Vám můžeme pomoci. Jsme tu pro vás,“ říká vedoucí pobočky Tichý svět Praha Terézia Holcová.

Všechny služby Tichého světa jsou zdarma. Neváhejte kontaktovat vedoucí pobočky na mailu terezia.holcova@tichysvet.cz. Tel. 720 996 088.

Autorka je manažerkou sociálních služeb v neziskové organizaci.