Páteční výběr #12

  • Seminář „Bezbariérová a dostupná doprava v kraji“ NRZP Brno
  • „Kurz negativního myšlení“ integrovaného souboru v divadle Barka
  • Týdny pro duševní zdraví 10.9. – 10.10. 2021

Seminář „Bezbariérová a dostupná doprava v kraji“ NRZP Brno

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, regionální pracoviště pro JMK ve spolupráci s Magistrátem města Brna, Odborem dopravy, organizací Tyflocentrum Brno, o.p.s. a KORDIS JMK pořádají v rámci Evropského týdne mobility odborný seminář„Bezbariérová a dostupná doprava v kraji“.

KDY?                                     pátek 24. 9. 2021, od 9.00 do 13.00 hodin

KDE?                                     Rytířský sál, Nová radnice, Dominikánské nám. 1, Brno

PRO KOHO?                      pro všechny, koho zajímá cestování osob se zdravotním postižením, historie bezbariérovosti, pohyb osob se zrakovým postižením a nástrah cestování; pro odborníky i širokou veřejnost.

POTVRZENÍ ÚČASTI:      nejpozději do 20. 9. 2021 na e-mailovou adresu brno@nrzp.cz nebo na telefonním čísle 736 751 211 (stačí poslat SMS zprávou)

Bližší informace o programu na kontaktu ZDE: https://nrzp.cz/krajska-centra/nrzp-jihomoravskeho-kraje/

„Kurz negativního myšlení“ integrovaného souboru v divadle Barka

V pátek 16.9. probíhá v Brně v bezbariérovém divadle Barka v 19 hod. beznadějně vyprodaná premiéra „Kurzu negativního myšlení“, v podání Divadla Járy Pokojského. 

Další reprízy jsou v řešení, nyní jsou k dispozici vstupenky na reprízu v rámci FEST IN 2021, a to na 16.10. v 17 hod.  

Bližší informace o hře, obsazení a termínech na:  https://www.facebook.com/divadlojarypokojskeho

Vstupenky lze rezervovat přímo přes bezbariérové divadlo Barka: http://divadlobarka.cz/kontakt/

Integrovaný divadelní soubor Divadlo Járy Pokojského, který funguje už bezmála dvacet let, začínal s hraním Cimrmanových her. Na tohoto velkého myslitele se koneckonců hrdě odkazuje i v názvu. Soubor pak pokračoval s nastudováním Mlýnů, pokračoval Limonádovým Joem, Vyloženě rodinnou historií atd. Režiséři se střídají a v ansemblu mají několik desítek herců – každý je angažován podle svého ražení, volného času či talentu. Objevují se díla velkolepá (Balada, Přelet nad kukaččím hnízdem) i tzv. inkubátor, kde se ukazují noví herci a sbírají zkušenosti (Kočár nejsvětější svátosti, Jen počkej, hlemýždi!).

Divadlo je opravdu baví. Hlavně ten moment, kdy je navštíví noví diváci a jsou udivení, že vozíčkáři dokáží předvést i kvalitní kus divadla. A taky to, že na prknech mizí handicapy – ať už ty viditelné a průkazem ZTP uznané, nebo ty neviditelné, kterých máme každý v sobě hromadu.

Týdny pro duševní zdraví 10.9.-10.10.2021

V minulém týdnu začala největší tuzemská multižánrová osvětová kampaň o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním – Týdny pro duševní zdraví. Kampaň, kterou od roku 1990 organizuje a zastřešuje Fokus Praha, potrvá čtyři týdny a vyvrcholí 10. října na Světový den duševního zdraví. 

„Covidová pandemie nám ukázala, jak moc je potřeba se zabývat nejenom naším fyzickým, ale i psychickým zdravím. Během posledního roku výrazně narostl počet lidí s poraněnou duší. K jejich zotavování je mj. nutné i to, aby téma duševního zdraví nezůstávalo za oponou, ale bylo ve veřejném prostoru slyšet a vidět. Jsme rádi, že akce Týdnů pro duševní zdraví pomáhají toto zásadní společenské téma zviditelnit,“ zdůrazňuje Petr Hudlička, generální ředitel Fokusu Praha.  

Více informací a přehledný program akcí naleznete na webu tdz.cz.

Autorka je manažerkou sociálních služeb v neziskové organizaci.