O Plešounech

Deset let poté, co sama porazila rakovinu onkologickou léčbou, se výtvarnice Eliška Podzimková rozhodla pro ambiciózní, velmi nesnadný projekt. Natočit audiovizuální seriál Plešouni o zákeřné diagnóze, která cílí také na děti.

Text: Michaela Zindelová
Foto: archiv seriálu Plešouni 

Eliška si se svým týmem přeje přinést do negativního tématu naději a pozitivní energii. Každý krátký příběh ze seriálu Plešouni chce autorka přiblížit nejen pohledem, co se vlastně v těle během léčby děje, ale také čím prochází sám pacient a jeho blízcí. Potřebný záměr podpořila také úspěšná dárcovská kampaň – seriál má vyznít hravě, srozumitelně a citlivě (ovšem s odbornou supervizí). Plešouni jsou už teď spojení se spotem Plešatá písnička, napsaná Pokáčem, nazpívaná Tomášem Bočkem, s mnoha celebritami z kultury a sportu – mimo jiné Martha Issová, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula, Matěj Ruppert, Eva Samková nebo Lucie Výborná.

A protože rakovina nerozlišuje národnost, pohlaví nebo sociálně-ekonomické situaci, vzniká seriál v koprodukci nejen České republiky, ale také Francie, USA, Velká Británie nebo Belgie. Ukázka Plešounů vzbudila na mezinárodním fóru (CEE Animation Forum) značnou pozornost, především pro zvolenou kombinovanou animaci. V jednotlivých příbězích podnikne totiž divák cestu do světa dětské fantazie v mixu s každodenní realitou malého dítěte, které bojuje s nádorovým onemocněním. Průvodci a hlavní kreslení hrdinové jsou Toby a Ema, kteří se jednoho dne sešli v nemocnici.

Projekt vytváří s třicetiletou Eliškou Podzimkovou (je absolventkou Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku) Jiří Sládek – už jeho studentské filmy byly oceněny na festivalech ve filmové produkční společnosti Cofilm. Ta pracuje s novými technologiemi mimo tradiční animovanou tvorbu – jedná se o
3D zobrazování nebo speciální hybridní techniku, uplatněnou právě v Plešounech. 

Na pár otázek Můžeš odpověděla autorka projektu, Eliška Podzimková. V jakém stádiu práce na Plešounech jí vůbec zastihl postcovidový čas, červen 2021?

Po kolika letech od nemoci jste dokázala svou někdejší diagnózu reflektovat umělecky? Asi to nebyl lehký návrat…

Trvalo to asi deset let. Já jsem ale o tom všem přemýšlela daleko dřív, jen jsem nebyla schopná definovat formu projektu. Osobně jsem neměla problém se k tomu všemu vracet, na kontrolní návraty do Motola se pokaždé těším, ráda vidím povědomé tváře doktorů a sestřiček. Negativní vzpomínky jsem si dokázala vyhnat z hlavy. A právě díky projektu Plešouni se o tomhle tématu sama dozvídám hodně věcí do hloubky…

Eliška Podzimková

Ambiciózní projekt seriálu prošel supervizí lékařů. Jak jste vyrovnávali ten odborný pohled s uměleckým směřováním?

Tahle myšlenka by bez lékařské supervize nešla realizovat. Během jednoho sezení mi moje lékařka, dr. Lucie Hrdličková, ve vzájemné diskuzi navrhla – „No, a co když uděláme animovaný seriál?“ Právě ona posvětila nápad na seriál, a společně stále balancujeme na tenké hranici mezi odbornou stránku a srozumitelností pro děti. Náš postup zůstává stabilní, vysvětlovat vše za pomocí metafor, které děti znají ze svého života. Tak například, když vysvětluji, co způsobuje vedlejší účinky chemoterapie, nevolnost – použijeme metaforu vnitřních pochodů uvnitř těla na lodi, kde zuří obrovská bouře.

Jaký bude časový sled vaší práce v dalších měsících?

Stále upravujeme finální scénáře podle připomínek lékařů, kteří u některých epizod namítají, že to musí být jinak. Díky sbírce Donio získala společnost finance na realizaci prvního dílu. A kromě peněžní podpory k nám přichází i velký bonus, spousta povzbuzujících vzkazů od rodičů.

….

Plešouni nezastírají, že se jejich inspirací staly proslulé animované seriály, představující lidské tělo (Byl jednou jeden život nebo Welcome to My Life). Snad se stanou podobným fenoménem jako jejich předchůdci. Vše je na dobré cestě, brzy začnou práce na první epizodě. Eliška Podzimková vybíhá skutečně na dlouhou trať.

Více informací na www.plesouni.com