Emma a Kuba

V prosinci 2020 vznikl 12minutový dokument Emma a Kuba, který od té doby úspěšně koluje na sociálních sítích. Režisérka Olga Špátová citlivě zachytila zpověď maminky 22letého Kuby s těžkou formou dětské mozkové obrny – a zároveň tak podala výpověď o životě mnoha maminek a tatínků dětí s postižením.

Text: Radek Musílek
Foto: Erik Čipera

Dá se říci, že hlavně maminek, protože situace, kdy na péči o dítě s postižením zůstane samotný otec, jsou spíše raritní. Opačný případ je bohužel docela běžný. Neexistují přesné statistiky, ale podle odhadu o. p. s. Asistence, na jejíž popud film vznikl, tvoří matky pečující více méně samy o své potomky s těžkým postižením výraznou část asi 10 tisíc tuzemských rodin, jichž se podobný příběh týká.

Režisérku Olgu Špátovou oslovila Asistence prostřednictvím střihačky Šárky Sklenářové, která se již dříve zapojila do aktivit této neziskové organizace. Asistence aktuálně bojuje za prosazení pátého stupně příspěvku na péči, který by do značné míry řešil i situaci Emmy a Kuby, protože by přinesl dostatečnou finanční podporu práce osobních asistentů pro lidi zcela závislé na pomoci druhých. Nemuseli by to tak být v zásadní míře rodiče, na které tato situace vytváří nepřiměřený tlak, který nemusejí zvládat v důsledku úbytku sil fyzických i psychických.

Podle Erika Čipery, předsedy Asistence, se režisérka s Emmou i Kubou spřátelila, není tedy divu, že vznikl citlivý snímek dotýkající se velmi niterných pocitů.  Přestože materiální stránku situace bezprostředně neřeší a vše se odehrává v prostředí zdánlivého komfortu, pozorný divák pochopí, že pro maminku Emmu musí být i tato otázka tíživá. V řadě případů ekonomický tlak na samotné rodiče velmi silný.

Erik Čipera dodává, že přes všechny dosavadní aktivity Asistence je video Emma a Kuba zatím nejúspěšnější příspěvek, jaký se jim podařilo vytvořit. Rád by ho s kolegy dostal i do kin, třeba jako předprogram hlavní projekce, ale současná situace to neumožňuje. Dosavadní úspěch je však přínosem – momentálně i v kontextu jednání o novele zákona o sociálních službách, která zatím vypadají na zdražení sociálních služeb o 20 procent, tudíž na dalším snížení jejich dostupnosti.