Páteční výběr #46

  • Festival Bez Bariér v Ostravě již v sobotu!
  • Zvýšení odškodnění po pracovních úrazech či nemocech z povolání
  • Sledujte podcasty Centra Paraple
  • ePoukaz také na některé zdravotnické pomůcky

Festival Bez Bariér v Ostravě již v sobotu!

1. ročník rodinného festivalu v Ostravě, který dle organizátorů spojuje lidi s dobrým srdcem proběhne již tuto sobotu 28.5.2022. Těšit se můžete např. na  Buty / Mňága a Žďorp / The Tap Tap / Kabát revival / Afrikana / Bohatý dětský program a mnoho dalšího …

Na vstupné je velká sleva pro osoby s přiznaným průkazem ZTP či ZTP/P, průvodce pak má vstup zdarma. Bližší informace naleznete ZDE: FestivalBezBarier.cz – FestivalBezBarier

Zvýšení odškodnění po pracovních úrazech či nemocech z povolání

Vláda v minulém týdnu rozhodla o tom, že se od června 2022 navýší náhrady za výdělek, o který přišli lidé/zaměstnanci v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, případně pozůstalí po nich.  Částky by se měly valorizovat o 8,2 procenta průměrného výdělku, z nichž se tyto kompenzace počítají.

Bližší informace v tiskové zprávě MPSV zde: text (mpsv.cz)

Sledujte podcasty Centra Paraple

První ze série podcastů Paraple Podcast je rozhovor s Pavlem Misíkem, který v roce 2022 slaví 60 let po úraze páteře. Je to bývalý motocyklový závodník, jeden z prvních českých paralympioniků, mnoholetý kamarád Bohumila Hrabala, v současné době servisní technik Centra Paraple.

Jaké bylo, dostat se na vozík v roce 1962? Jak vzpomíná na první paralympijské hry? Čím ho překvapil Bohumil Hrabal?  Co radí vozíčkářům? Na co je ve vztahu důležité dbát, aby vydržel? Jaký je jeho názor na kmenové buňky. Budou vozíčkáři chodit? Jak prožít na vozíku dlouhý a kvalitní život?.

Rozhovor vedl klient Centra Paraple, Václav Uher

Poslouchejte na: Paraple Podcast | Podcast ve Spotify

ePoukaz také na některé zdravotnické pomůcky

Elektronický poukaz byl nově od 1.května zaveden k již platným elektronickým receptům. Může být vystaven na léčebnou a ortopedickou pomůcku, na foniatrickou pomůcku či na brýle a optické pomůcky. 

Ambulance a lékárny, které jsou softwarově propojeny s centrálním úložištěm elektronických poukazů mohou vystavit ePoukaz. Předepisující pracoviště předá pacientovi vytištěnou průvodku ePoukazu s identifikátorem ePoukazu (tj. devítimístný kód v kombinaci písmen a čísel) nebo může tuto průvodku poslat pomocí SMS nebo e-mailu, obdobně jako u eReceptu. Pacient přijde do výdejny a „předloží ePoukaz“. Stačí, aby předal identifikátor poukazu.

Poukaz může být pacientovi vystaven buď v elektronické podobě nebo „postaru“ v listinné podobě.

Více informací najdete na webu: https://www.epreskripce.cz/faq-ePoukaz

Autorka pracuje v neziskovém sektoru.