Páteční výběr #10

  • Roztoč kola pro Fenix – charitativní virtuální závod
  • Projekt Testování bez bariér pomůže lidem se sluchovým postižením
  • Homesharing k dalším rodinám
  • Předčasný starobní důchod – je to výhodné?

Roztoč kola pro Fenix – charitativní virtuální závod

Kdy: 5.9.-19.9.2021

Symbolický start: 5.9. v 10.00 na Cyklostezce u nákupních centra Olympia Brno (Mezinárodní den poranění míchy)

Vyberte si svoji kategorii, výši startovného nebo si objednejte další benefiční předměty, kterými podpoříte ParaCENTRUM Fenix v plné výši a zdolejte co nejvíce kilometrů, a to v termínu od 5. září do 19. září 2021. Výtěžek ze startovného bude použit na rehabilitaci klientů Centra po poškození míchy. 

Můžete jezdit na kole, koloběžce, handbiku, vozíku s přídavnými kolečky. Svůj výkon si změřte prostřednictvím své oblíbené aplikace nebo pomocí aplikace EPP Pomáhej pohybem od Nadace ČEZ. Své výsledky včetně fotografií sdílejte na svých sociálních sítích pod hashtagem #roztockola nebo #roztockolaprofenix. Celkové výsledky budou vyhlášeny dne 21. 9. 2021 on-line.

Patronem cyklozávodu je český medailista a olympijský vítěz v cyklistice Jaroslav Kulhavý.

Bližší informace a registrace ZDE: https://roztockola.cz/

Projekt Testování bez bariér pomůže lidem se sluchovým postižením

Tichý svět ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví přispívá k bourání bariér a lepšímu přístupu k informacím pro osoby se sluchovým postižením. V současné složité době je komunikace lidí se sluchovým postižením omezena či znemožněna nošením roušek a respirátorů.  

Co ale dělat v důležitých situacích, které se týkají přímo zdraví? Na základě různých zkušeností osob se sluchovým postižením připravil Tichý svět informační osvětové materiály pro zdravotnický personál.

Díky projektu by na většině odběrových míst COVID-19 měli být zdravotníci seznámeni se základními principy komunikace s neslyšícími. Budou mít též k dispozici grafické materiály, které budou vzájemné porozumění ulehčovat. Pro neslyšící je pak připravena k uložení do mobilního telefonu informační kartička upozorňující na jejich postižení, kterou se mohou při odběru prokázat. Tuto pomůcku lze zdarma stáhnout na stránkách Tichého světa na odkazu https://www.tichysvet.cz/materialy-ke-stazeni .

Homesharing k dalším rodinám – hledáme parťáky pro další děti

Spolek Děti úplňku v rámci projektu Homesharing hledá nové hostitele – parťáky pro další děti s těžšími formami poruchy autistického spektra, s chováním náročným na péči. Zapojit se můžete i vy nebo vaši přátelé či kolegové, stačí mít trochu volného času, místa. Případně tuto nabídku přeposlat vhodným osobám ve vašem okolí či dále do světa.

Podívejte se na nové video, kde rodiče a hostitelé mluví o tom, jaké radosti jim homesharing přináší a jak jim pomáhá: https://www.homesharing.cz/

Předčasný starobní důchod – je to výhodné?

V srpnovém čísle Zpravodaje ČSSZ lze najít informace k předčasnému starobnímu důchodu. Je výhodné do něj odejít, když mám invalidní důchod I. či II.stupně a nemohu před dosažením důchodového věku nalézt práci? Lze si jej předběžně propočítat?

Zpravodaj si můžete včetně dalších článků z činnosti ČSSZ přečíst ZDE: https://www.cssz.cz/web/cz/zpravodaj-cssz.

Autorka je manažerkou sociálních služeb v neziskové organizaci.