O nebezpečných dobrodružstvích

Ivona Březinová, autorka knih pro děti a mládež, disponuje neutuchající kreativitou a schopností fabulace. Nebojí se psát o jinakosti i postižení, její poslední série se věnuje přežití v extrémním prostředí.  

Text: Michaela Zindelová
Foto: archiv autorky

Tvorba Ivony Březinové zahrnuje nejen leporela, pohádky a příběhy ze života dětí, ale i encyklopedie. Některé její texty se často zaměřují na témata „jinakosti“ a handicapu (autismus, dítě na vozíku, šikana, závislosti nebo Alzheimerova choroba). Nedávno jsme vás v Můžeš informovali o jedné z posledních knížek Ivony Březinové, Vire, padni! V roce 2020 totiž napsala novou story „v přímém přenosu“ o covidovém fenoménu. 

Dlouhodobě se spisovatelka věnuje i problematickým okamžikům v životě dětí a její poslední realizovaný nápad je veskrze originální. Jde o osm příběhů o přežití v extrémním prostředí (moře, hory, džungle, poušť) nebo živlech (země, voda, oheň nebo vzduch) ve všech koutech světa. Mají nevinnou počáteční zápletku, každá story existuje samostatně, s názvem Go! – Gang odvážných, příběhy o přežití. Osmice plánovaných knih není zatím dokončená, ale pevně je všechny spojuje šest hrdinů, malých teenagerů – Jonáše, Mariany, Tima, Hardyho a jeho sester, dvojčat Alfy a Bety. 

Knížky Gang odvážných jsou vyprávěné přirozeným, jednoduchým a dobře odposlouchaným jazykem cílové čtenářské skupiny. Nemenší množství péče věnuje spisovatelka a nakladatelský tým grafickému vybavení – všech knížek se ujal Matyáš Namai, kreslíř a grafik. Jeho přesná komiksová kresba dotahuje smršť příběhů k dokonalosti. 

Příběhy Ivony Březinové, orientované na děti a mládež, mívají často na konci jistý bonus, chytré rady, poučení a zásady pro nečekané situace – tentokrát o tom, jak přežít hraniční situace, do kterých se nečekaně můžeme dostat – při zemětřesení, bloudění v horách nebo při povodni. 

Ivona Březinová: Gang odvážných, GO!, vydalo nakladatelství Albatros, 2021 (ilustrace Matyáš Namai)

Více informací naleznete na
http://www.brezinova.cz
https://www.gangodvaznych.cz
https://www.instagram.com/ivona_brezinova/