Minirecenze: Větrejte chytře!

Když jsem nedávno psal v technologické rubrice o dostupných produktech chytré domácnosti, vykreslil jsem v imaginárním příběhu vozíčkáře, který si doma pomocí mobilu odemyká, rozsvěcuje, stahuje žaluzie… Přiznávám, ten imaginární vozíčkář těžil hlavně z mých osobních zkušeností. Už dlouho zapojuji výrobky s nálepkou „Smart Home“ do své každodennosti a kudy jezdím, tudy je chválím pro vzácnou schopnost ulehčit lidem s postižením řadu drobností – a tím i život. 

Více než měsíc jsem měl příležitost experimentovat s dalšími součástmi inteligentní domácnosti – hlavicemi topení a pokročilou meteostanicí. Zdají se to být věci tak triviální, že přidaná „inteligence“ není na první pohled zapotřebí, ale…

Mobile, zatop!

Obsluhovat tři radiátorové hlavice (ještěže ten byt není větší!) dá člověku s postižením jemné motoriky zabrat, zejména pokud se kryjí s nábytkem, takže k nim není úplně volný přístup. Pro zdravého člověka žádný problém… A pro vozíčkáře nakonec také ne, pokud dokáže hlavicí „otáčet“ z mobilu. 

Ty od společnosti Netatmo, které jsem měl příležitost vyzkoušet, toho zvládají dost – ukážou vám teplotu okolí a mohou se řídit nastaveným topným plánem, aniž byste museli zasahovat. Pokud bydlíte v bytovém domě obdařeném moderní izolací, uvítáte sice spíše klimatizaci než topný plán, ale i na krátké přitopení v chladných měsících je to, stručně řečeno, paráda. V aplikaci zadáte, kolik stupňů chcete v místnosti mít – a hlavice už se řídí sama, včetně vypnutí na požadované teplotě. Výrobce nelže ani u deklarované schopnosti rozeznat nad sebou otevřené okno – v tu chvíli se topení zastavuje a spouští se, až když je okno zavřené.

Teplotu regulujete z mobilu. Když náhodou technika selže, stále ještě můžete s hlavicí otočit postaru.

Správa energií má u Netatma vlastní aplikaci, celý systém lze ale propojit také s ovládáním chytré domácnosti. Mobilu lze tedy v tu chvíli hlasem rozkázat, aby vám doma zatopil. Nevýhodou může být poměrně rozměrný „most“, přes který hlavice komunikují s vaší domácí wi-fi sítí. Čtvercový rozměr o straně skoro devět centimetrů sice dobře vypadá samostatně zapojený v zásuvce ve zdi, v každé prodlužovačce vás ale bude tenhle monolit frustrovat. Velikost je naštěstí vyvážená výkonem, bez problémů „vidí“ i radiátorovou hlavici na druhé straně bytu. 

Větrat či skutečně větrat?

Účelnou součástí chytré domácnosti se ukázala být i Netatmo meteostanice. Má vnitřní (do zásuvky) i venkovní (na baterie) modul a poměrně nepřekvapivě umí ukázat aktuální teplotu. Mnohem, mnohem zajímavější je však vnitřní senzor koncentrace oxidu uhličitého. Pokud jeho hodnota stoupne nad určitou hranici, mobil vás upozorní – a tato upozornění vás naučí rozeznávat rozdíl mezi tím, kdy si myslíte, že máte doma vyvětráno, a kdy máte doma skutečně vyvětráno. Ten rozdíl sami nepoznáte, dokud si to nevyzkoušíte – a máte-li doma astmatika či malé dítě, jako autor tohoto textu, ocení to hned několik lidí.

Nenápadné provedení, nápadné výsledky v kvalitě domácího ovzduší.

Meteostanici lze doplnit přídavným vnitřním modulem, teplotu a koncentraci CO2 tak můžete sledovat v několika místnostech. Vnitřní modul sleduje i hladinu hluku v místnosti, venkovní měří tlak, všechny stanice pak umějí ukázat vlhkost vzduchu. Zatímco u chytrých hlavic topení jsem propojení s aplikací pro chytrou domácnost v telefonu chválil, v případě meteostanice je to rozporuplná část. Aplikace Netatmo vám všechna data ukáže na jedné obrazovce, včetně konkrétní hladiny CO2, aplikace pro obsluhu chytré domácnosti v mobilu se pak omezí na pouhé upozornění, že je tato koncentrace abnormální. Je to však právě toto upozornění, které se vám objeví na zamčené obrazovce a zvukem vás vyzve, že je čas otevřít okna…

Autor děkuje za zapůjčení produktů Netatmo společnosti PRAM Consulting.