Kačenka Hašková je čiperné děvče, kterému z jejího elánu nijak neubírá fakt, že se narodila bez levé ruky. Její paže končí zápěstím, jemuž dala jméno Barča. Prý podle svojí oblíbené slepice. Také má psa, andulku a rybičky. Nic z toho se ovšem nevyrovná jejímu novopečenému bráškovi Honzíkovi, kterého evidentně zbožňuje a pořád by ho chtěla chovat v náruči.
Text: Radek Musílek
Foto: Milan Jaroš
Ačkoliv Kačenka (10) kromě otevírání některých uzávěrů zvládá prakticky všechno, včetně zavazování tkaniček, těší se na novou protézu, kterou by měla získat díky podpoře Konta Bariéry z projektu Run and Help. Vlastně ji čekají hned dvě nové ruce od firmy Otto Bock, jedna bionická a druhá sportovní.
Šikovná a neposedná
Právě k druhé jmenované měla řadu zvídavých otázek, především jestli se s ní dá dělat stojka a řídit kolo. Sportovní aktivity patří totiž k jejím nejoblíbenějším a řadě z nich se věnuje. Ráda běhá a hned ji zajímalo, jestli v rámci Run and Help bude moci běžet i ona. „Já chci taky běžet, jen doufám, že nepoběžím s mojí třídou, to bych se styděla,“ prohlašuje s bezprostředností sobě vlastní, když si povídáme o tom, jak Run and Help vlastně probíhá.
Šest let chodila do Sokola, kterého nedávno vyměnila za ježdění na koni. Zároveň také bruslí na klasických i kolečkových bruslích, vyzkoušela si i sjíždění řeky v nafukovací kánoi nebo lyže a snowboard. Umí i plavat, prý zvládne překonat celý bazén. Láká ji gymnastika, pro kterou má zjevné nadání. Během našeho povídání stačila několikrát předvést provaz, rozštěp a dát si nohy za hlavu. Jako by byla z gumy. Maminka Michaela (39) na vysvětlenou dodává, že má Kačenka hypermobilní klouby. Zároveň svou dceru lehce umravňuje, aby si nedělala z restaurace v obchodním centru, kde jsme se sešli, tělocvičnu.
Nejen sport
Není divu, když za svůj nejoblíbenější předmět ve čtvrté třídě bez váhání Kačenka označuje tělocvik. Navštěvuje ale také dramatický kroužek a moc hezky maluje, což hned dokládá dvěma obrázky vytvořenými jen tak mezi řečí. Když zrovna nemaluje nebo nesportuje, neustále něco vyrábí. „Zvládnu dokonce i šít a plést. Učí mě to babička,“ hlásí hrdě malá velká šikulka. Ovšem stejně jako všechny dnešní děti zbožňuje i hry na mobilu a animované filmy. Hned se pouštíme do debaty, které znám a jaké se komu libí nejvíc.
K fyzické aktivitě a sportu ji rodiče vedli od začátku a snažili se ji, nutno dodat, že úspěšně, vést k co největší samostatnosti a šikovnosti. „Hračky jí schválně podávali i do levé ručičky, aby si zvykla používat ji. Chvíli jsme taky cvičili Vojtovu metodu, ale jinak vlastně nic speciálního. Ani jsme neprošli ranou péčí,“ říká maminka a tatínek Miroslav (47) přidává výčet sportů, které společně vyzkoušeli.
Kačenka přiznává, že ve školní třídě to není se všemi úplně lehké. Má sice kamarádky, ovšem také si posteskla, že partička několika spolužaček se jí posmívá. S kluky vychází neutrálně, protože ji nezajímají a nestará se o ně. Ani oni o ni. Roztomile se stydí, když její tatínek Miroslav naznačuje, že mimo školu přece jen jednoho oblíbeného kamaráda Kačenka má.
Věděli jsme to předem
Maminka vzpomíná, jak se dozvěděli, že se jim narodí miminko bez ruky: „Bylo to na ultrazvuku v 17. týdnu těhotenství, zrovna když jsme tam byli na tom vyšetření poprvé společně. Vůbec jsem ale neuvažovala o jiné variantě, než že si děťátko necháme.“ Kačenka věnující se v té chvíli malému bráškovi jen zdánlivě neposlouchá. Jak už to tak děti mívají, její uši jsou jako radar a hned se ptá: „Jak jako, že byste si mě nenechali?“ Rodiče jí hned vysvětlují, že někteří lidé, když se jim narodí mimino třeba bez ruky, nechají ho v porodnici.
O chvíli později, když je dcera bezpečně z doslechu, dodává pan Miroslav, že se mu nelíbilo, když jim byly naznačovány ještě horší varianty, které museli údajně vyloučit hned třemi podpisy pod různými dokumenty. Ačkoliv spolu už dnes rodiče nežijí, Kačenku mají oba moc rádi a dělá jim radost. Společně s ní se těší na nové zážitky i možnosti, které jí protézy přinesou. Bude to také díky těm, kdo se zapojí do Run and Help, za což rodiče i Kačenka předem všem děkují a jsou vděční Kontu Bariéry za podporu.
10. ročník Run and Help – projektu Konta Bariéry
Projekt Run and Help je pro všechny, kteří se rádi hýbou a pomáhají druhým. Každý si ho navíc může upravit na míru – vybrat si místo, čas, sportovní aktivitu i výši startovného, která se rovná výši příspěvku na pomoc konkrétnímu člověku s handicapem.
Každý rok se do šňůry charitativních běhů Konta Bariéry zapojují tisíce nadšenců, kterým není lhostejný osud druhých. Jsou mezi nimi rodiny, děti, party přátel, třídy i celé školy nebo zaměstnanci, kteří chtějí drobným finančním obnosem pomoci svým handicapovaným spolužákům, kamarádům či kolegům. Jubilejní, 10. ročník se nadace rozhodla věnovat mladým lidem, kterým chybí některá končetina a potřebují pomoci s pořízením protézy. Tímto způsobem se za uplynulé roky vybralo už téměř deset milionů korun, které pomohly desítkám lidí se zdravotním postižením.
Více na www.runandhelp.cz