Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Zvonkohra zní báječně

Kdybychom chtěli napsat jen prostý výčet aktivit seniorů v teplickém klubu seniorů Zvonkohra, potřebovali bychom celé toto číslo našeho časopisu. Za loňský rok na sto šedesát nejrůznějších akcí! Ale mnohem důležitější je atmosféra mezi zdejšími seniory a jejich – možná i bezděčná – služba sobě samým, každodenní boj proti nejhorší nemoci stáří, proti samotě.

Text: Zdeněk Jirků 
Foto: Jan Šilpoch
 
Paní Miloslava Bálešová už oslavila osmdesátku. Hrdě se ke svému věku hlásí: „Je to právě přibývající počet let, který nám dává potřebný nadhled a výšku, i když naše, kdysi tak rozpjatá křídla, už dávno nejsou nejmladší.“ Takhle se vyznává dáma, která vyrostla u pěstounů, matka čtyři dětí, babička sedmi vnoučat, prababička čtrnácti pravnoučat a dokonce už i praprababička. Když kluby SenSen (Senzační senioři) vyhlásily soutěž Přeplav svůj La Manche, ve svých letech se naučila plavat. Jen aby pomohla dál upevnit dobrou teplickou partu, kde se zpívá, tancuje, jezdí na výlety, ale také debatuje o společnosti, učí finanční gramotnost, trénuje paměť a třeba i pátrá po předcích. Vzájemná setkávání jsou i terapií na nevyhnutelné bolístky pokročilého věku. Paní Bálešová to shrnuje: „I hodně staré rány se zmenší, když je můžete sdílet s někým, kdo chápe a rozumí.“ 

Banalita? Ve stárnoucí společnosti se řeší důchody, sociální služby, dostupnost lékařské péče, přijatelné bydlení. Jsou to důležité problémy. Ale žádná statistika neumí ani spočítat, ani nahlédnout do duší seniorů a seniorek, kteří – často téměř opuštěni rodinou – sedí za okny svých bytů nebo celý den před televizními obrazovkami a povídat si mohou nejvýš sami se sebou. Je jich mnoho, nebo málo? Sociální pracovníci a aktivisté nejrůznějších neziskovek by potvrdili, že jich jsou tisíce. Celé dny a týdny promluví tak nejspíš s pošťačkou nebo pokladní v obchodě. Koho vlastně zajímá jejich život, jejich názory, jejich zkušenost? V době, která preferuje spěch, výkon, zisk a fyzickou krásu? Jakou má pro nás jejich existence ještě cenu?
 
Se stářím neumíme hospodařit

Když už bychom připustili, že o peníze jde až v první řadě, čeští senioři mají nevyčíslitelnou hodnotu nejen pro své blízké, ale doslova pro celou společnost. Jejich zkušenost, jejich draze zaplacené životní omyly, jejich doslova encyklopedické znalosti ze všech oblastí hospodářství, vědy i kultury pohříchu leží víceméně ladem. Který starosta nebo primátor z nich umí za pár obložených chlebíčků a sklenky vína vytvořit svůj expertní sbor? Kdo umí oslovit mozky, léta zkoušené a vyzkoušené? 

...

Celá reportáž je dostupná v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.

  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2020

červenec - srpen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta