Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Zatleskejme jedné ruce

David Blažejovský (13) se narodil bez pravého předloktí, to jej však nikdy nezastavilo ve spoustě aktivit, jaké baví kluky v jeho věku. Od ledna loňského roku mu v tom navíc pomáhá bionická protéza, s jejímž pořízením pomohlo Konto Bariéry.

Text: Radek Musílek
Foto: Jan Šilpoch
 
Když mě David přišel společně s rodiči a mladším bratrem přivítat před domem, přiznám se, že jsem si nebyl jist, jestli si můžu s jeho umělou rukou potřást. Přece jen bych nerad hned na úvod našeho setkání zničil hi-tech pomůcku za 600 tisíc korun. Jak jsem se později dozvěděl, David raději podává levou ruku, protože je to praktičtější. Ostatně na řadu činností protézu raději odkládá.

V kuchyni za stolem mi později předvádí, co všechno tahle věcička z karbonu umí, a já mám trochu pocit, jako by se naplňovaly vize sci-fi filmů z mého dětství. Prostě si sedíte ve vsi nedaleko Ledče nad Sázavou a tenhle klučina hýbe umělými prsty jen za pomoci několika vnitřních senzorů, které se dotýkají pahýlu jeho paže, na nějž protézu jednoduše nasune.
 
Jako terminátor

I Davida futuristické představy zjevně baví, takže záměrně umělou ruku nijak neskrývá a odmítl i zakrýt robotické klouby potahem imitujícím kůži. Ať je vidět, že je jako Terminátor, směje se. Historka o tom, jak hned po převzetí udělal rukou omylem menší důlek do kapoty auta, to jen dokládá. Ačkoliv pomůcka opravdu není nerozbitná a už pár oprav musela absolvovat.

Ještě cestou domů začal David zkoušet, jak se ruka ovládá, na což rychle intuitivně přišel. Takže hned po příchodu mezi spolužáky, kteří se kolem něj pochopitelně sesypali, mohl vyhovět jejich požadavku, aby předvedl „fakáče“ neboli zdvižený prostředníček. Pochvaluje si také, že už může dělat dvě věci zároveň, jako například držet zároveň mobil i gyros. Rovněž oceňuje, že na povrch umělých konečků prstů reagují displeje dotykových zařízení. „Myslím, že Davidovi hodně stouplo sebevědomí, najednou je za frajera,“ přikyvuje maminka Renata. A David hned s nadhledem dodává: „Občas se mi připomene, že něco nemůžu, ale neřeším to.“
 
Je to náš prcek!

„Že se narodí bez pravé ruky a s lehce nedorostlými konečky prstů ruky levé, jsme celé těhotenství vůbec netušili, lékaři to zjistili až na ultrazvuku těsně před porodem,“ vzpomíná maminka. „Moji rodiče tehdy nevěděli, jak na narození dítěte s postižením zareaguji, tak přijeli do porodnice s tím, že kdybych ho náhodou odmítla, tak si ho vezmou na starost oni, což mi přišlo jako moc hezká reakce,“ dodává. O nějakém odmítání však nebyla ani řeč. „Vždyť to je náš prcek,“ usmívá se dojatě maminka a pohladí Davida po vlasech.

První protézu dostal v roce a půl. Postupně se měnily. „Máme řadu z nich schovanou, když je vyskládáte vedle sebe, krásně vidíte, jak rostl. Vyzkoušeli jsme různé typy, ta předposlední už byla myoelektrická, ale umožňovala jen úchop mezi palcem a ukazováčkem. Zajímavé je, že David by byl nejspíš pravák, protože jako dítě se snažil kreslit pahýlem, ale musel se přeučit na levou,“ líčí Davidova maminka.

Při jedné z návštěv protetiky se objevil Jan Maleš, který rodinu nasměroval k bionické ruce a k možnosti zakoupení pomůcky prostřednictvím peněz od Konta Bariéry. „Pokud vím, prý zbyly nějaké peníze z jiné sbírky, tak oslovili nás, zda bychom měli zájem. Jsme za to moc vděční a děkujeme,“ říká paní Renata.
 
Porazil tě jednorukej

Současná ruka nabízí škálu až čtrnácti různých úchopů všemi prsty. Na jedno nabití vydrží dva i tři dny. Umožňuje přepínání mezi různými módy, včetně ovládání počítačové myši, což David oceňuje, protože na PC hraje moc rád. „U počítače trávím hodně času, i když zatím asi převládá chození ven s klukama. Na klávesnici píšu spíš levou, protože pravou dokážu používat jen na jednu klávesu. Ale asi mi to docela jde, protože když jsme jednou hráli po síti, tak jsem vyhrával a kluci tomu na druhém konci říkali: A to ještě nevíte, že vás porazil jednorukej,“ směje se David. Vedle legračních historek mu však bionická protéza dala hlavně větší možnosti samostatnosti v každodenním fungování, třeba při oblékání.

S kamarády, trochu k úzkosti maminky, pořád něco podnikají. Soutěží v oddíle dobrovolných hasičů, stavějí bunkry v lesích, jezdí na kole, koloběžce i na po domácku vyrobené motorce. To je momentálně jeho snad největší vášeň. Jednou by David chtěl řídit auto, děda už mu slíbil, že to zkusí někde na louce! Při většině z toho ale ruku raději nepoužívá, i když by rád, protože třeba jízda na kole s ní prý byla skvělá. Neudělal však dobrou zkušenost. „Přestože na propagačním videu je vidět slečna na kole, ve skutečnosti ta ruka špatně snáší otřesy. Nerad bych si znovu ulomil prst,“ posteskne si David. A jelikož protézu neplatila zdravotní pojišťovna, nemůže počítat ani s úhradou oprav.
 
Žádné úlevy

David hodně pomáhá doma, protože tatínek je často na montážích. Při dojíždění ze školy také doprovází mladšího bratra Tobiáše. Ten se bez předstírání přiznává, že pomáhá spíš David jemu. „Nikdy jsme synovi nechtěli dělat nějaké přehnané úlevy, naším cílem bylo, aby se o sebe dovedl v životě postarat,“ říká tatínek David. 

Úlevy nepotřeboval ani ve škole: „Spolužáci i učitelé mě berou úplně normálně. Paní učitelka říká, že bych měl být politik, protože se ze všeho vykecám. Jen se ze začátku trochu zlobila, že s novou rukou furt pípám při hodině,“ vypráví David a maminka dodává, že ve 4. třídě sice vyměnili místní školu za dojíždění do Ledče, ale důvodem vůbec nebyl handicap. Ani v okolí se nesetkali s ústrky. „Maximálně si na Davida občas ukazovaly děti, ale nešlo o nic dramatického. Spíš zamrzí následné reakce rodičů, kteří nebyli schopni svým potomkům celou věc nějak přirozeně vysvětlit. Teď už je to ale dobré.“

Když se loučíme, vystřelí David vtipně na otázku po vysněném povolání, že by chtěl být milionářem. Nakonec ale prozrazuje společný projekt s tatínkem: „Táta staví pivovary, tak jsme vymyslili, že budu dělat sládka,“ směje se šibalsky.

...

Líbil se vám příběh? Podpořte časopis Můžeš zakoupením výhodného předplatného, dostanete jej každý měsíc do vaší schránky. Návod, jak na to, najdete zde. Číst můžete také elektronicky na platformě Alza Media.


  • 1

Aktuální číslo

listopad 2020

listopad 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta