Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Vzkazy ze Svitav

Půvabné město na rozhraní Čech a Moravy má nejen dlouhou historii, ale také zajímavou současnost. Zdejší radnice má už dlouhá léta prozíravé vedení, a tak se podařilo zvládnout porevoluční propad zaměstnanosti, do nových kabátů obléci starší budovy i paneláky, vybudovat nová místa kulturních a sportovních zážitků a také odvážně rozvíjet sociální a preventivní politiku.

Text: Zdeněk Jirků
Foto: Jan Šilpoch

V každém městě potkáte bezdomovce. Někde je místní autority soustavně pronásledují, jinde jim zakazují posezení na lavičkách, k „dobrým“ nápadům patří pokusy obnovit dávnou domovskou příslušnost a posílat tak „nevhodné“ občany do míst jejich narození. Ve Svitavách město pochopilo, že za bezdomovectví si ne každý může sám. A rozhodlo se nabídnout skutečnou pomoc, postavit jim „Šanci – zařízení pro sociálně vyloučené osoby“. Bude tu nízkoprahové denní centrum, noclehárna a azylový dům. Vše provázeno službami sociální rehabilitace a pracovními službami pro sociálně vyloučené.

I přes protesty některých občanů zařízení za pětatřicet milionů vznikne. Zdejší sociální politika má totiž dlouhodobou koncepci, neřídí se ohledy na krátkodobou popularitu a nebojí se sáhnout na třaskavá témata. A tak jsou zdejší zkušenosti a zásady zajímavé i pro jiné. Neměly by zajímat i vrcholné politiky? S tím jsme začali rozhovor s Erichem Stündlem, duší zdejších preventivních aktivit a člověkem až nečekaně přímým.
 
Pohybujte se v sociální sféře už dvacet let. Jaká je vaše zkušenost?
Společnost se sice snaží, ale to nejdůležitější se moc nedaří. Za velkými čísly ze státního rozpočtu se ztrácí konkrétní člověk, živý jedinec a jeho problémy. Vytváříme škatulky, uzavřené dotační programy, ze kterých se nedá prakticky vystoupit, nemůžete uplatnit místní specifické přístupy. Je to plné podrobných podmínek, plné restrikcí – a je jich čím dál víc.
 
Souhlasíte s tím, že jednou z hlavních příčin je atmosféra nedůvěry? Lidé v sociálních službách jsou stále více kontrolováni, protože co kdyby…
Souhlasím. Klienti sociálních služeb vám musí věřit a je to někdy dost těžké… Státní aparát vám už z principu nevěří. Asi to není jeho vina, je k tomu doslova veden. A tak jsme podezřelí i proto, že se stále nechceme vejít do tabulek, do papírových představ o životě, do mechanických pokusů najít univerzální sociální politiku, která co nejpodrobněji popíše lidské osudy. Co se do takového popisu nevejde, neexistuje...

...

Celý rozhovor je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2020

červenec - srpen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta