Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Vymodlené děti?

Když se před čtyřiceti lety v Anglii narodilo první dítě z umělého oplodnění, bylo to považováno téměř za zázrak. V Československu se to podařilo o čtyři roky později a v současnosti podstoupí tento proces jen u nás na čtrnáct tisíc párů ročně. Patří mezi ně i desítky lidí s postižením.

Text: Radek Musílek
Foto: Jan Šilpoch
 
Důvodů, proč se až 15 procentům párů ročně nedaří přirozeně počít, je celá řada. Pro páry, kde má muž po poranění míchy problémy s ejakulací a kvalitou spermatu, však umělé oplodnění představuje jednu z mála cest k vytouženému dítěti. „Ročně jen na našem pracovišti proběhne zhruba 12–15 chirurgických odběrů tkáně od mužů na vozíku,“ ilustruje doktorka Simona Jirsová, vedoucí lékařka Centra asistované reprodukce na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN v Praze. 

Nejčastěji skloňovaným výrazem je při umělém oplodnění IVF neboli in vitro fertilizace (z latiny – oplodnění ve skle, odtud ono pověstné označení „dítě ze zkumavky“ – pozn. redakce), při kterém dochází k manipulaci s pohlavními buňkami mimo tělo člověka. Získání spermií v takových případech představuje první nezbytný krok a probíhá hned několika způsoby, včetně chirurgického řešení – tzv. ICSI. Při této metodě se nechává oplodněné vajíčko laboratorně vyvíjet a vhodné zárodky jsou pak vybrány k zavedení do těla ženy. Ostatní se mohou zamrazit a využít později, například když nedojde k otěhotnění nebo bude po porodu zájem o další těhotenství. 
 
Sladká naivita
S tím vším má bohaté zkušenosti Jana Hájková Svítivá (39) se svým mužem, vozíčkářem Michalem (36). Společně žijí v hezké vísce na Domažlicku a díky umělému oplodnění mají Vítka (9) a Jonáše (3). „Když jsem šla do vztahu s Michalem, věděla jsem, že to asi nepůjde přirozeně, ale v blahé nevědomosti jsem vše považovala jen za čistě technický problém,“ vzpomíná dnes Jana. 

...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.

  • 1

Aktuální číslo

prosinec 2018 - leden 2019

prosinec 2018 - leden 2019

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta