Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Volání velkoměsta

Bydlení ve velkém městě má pro lidi s postižením řadu výhod, ať už jde o práci, studium, dostupnost služeb nebo sociální a kulturní vyžití. Nemálo především mladých lidí s handicapem pocházejících z menších sídel proto usiluje o přestěhování. Získat vyhovující byt krajském nebo hlavním městě však není úplně jednoduché.

Text: Radek Musílek
Foto: Jan Šilpoch

 Důvodů, proč se chtějí přestěhovat do Prahy nebo alespoň krajského města, je u lidí s postižením celá řada. Než je stroze vypisovat, nechme o nich živě vyprávět jednoho mimopražského mladého muže, který v hlavním městě vystudoval speciální střední školu a nyní se vzdělává na univerzitě: „Jako vozíčkář nemohu jen tak přijít k lopatě a začít kopat. Mám omezenou pracovní nabídku a nezbyde mi nic jiného než pracovat hlavou. Za tímto účelem jsem se jal studovat vysokou školu v Praze. Pocházím z Českého ráje, který je sice krásný na pohled, ale pro bydlení a sociální vyžití to není zcela přívětivé místo. V Praze se mi jako člověku s postižením otevřel zcela nový svět. Najednou jsem měl na výběr spoustu aktivit – stačilo pouze sebrat odvahu a nebát se vyrazit mezi lidi. Začal jsem se věnovat sportu a umění. V matičce stověžaté jsem teprve poznal, že nejen školou a počítačovými hrami je člověk živ. Začal jsem uvažovat nad tím, že se přestěhuji. I proto, že zde také seženu přívětivější pracovní nabídku…“
 
Byty jen pro vlastní

Fond bytů speciálního určení, tedy bezbariérových, je pochopitelně omezený a poptávka převyšuje nabídku. Často existují pořadníky, většina krajských měst navíc podmiňuje přidělení takového bydlení různě dlouhou délkou trvalého bydliště na svém území. Rozmezí se pohybuje od jednoho roku až po pět let. Pouze v Liberci, Olomouci a Ostravě uvedli, že tuto podmínku nevyžadují. Brno je takovému modelu blízko, ovšem za místní bydliště získává žadatel více bodů při hodnocení.
 
Nejčastěji podmínka trvalého bydliště existuje zároveň s možností požádat o výjimku. Někde ji umožňují pouze v případě, že v bytovém fondu jsou volné rezervy, jež nezaplní vlastní občané (Plzeň a České Budějovice), jinde slibují individuální posouzení (to platí i pro Prahu). Celé řízení však může trvat i roky. Ze všech krajských měst pouze v Ústí nad Labem pracovník magistrátu sdělil, že byty přidělují výhradě vlastním občanům.

...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.


  • 1

Aktuální číslo

květen 2020

květen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta