Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Vendulka

Když se dnešní studentka Západočeské univerzity narodila, dostala do života ne moc dobrý dárek – její dolní končetiny mají k dokonalému vzhledu, ale hlavně funkci daleko. I tak ale zvládne vozit cenné kovy ze světových plaveckých akcí, a pokukuje dokonce po paralympijských hrách.

Text: Zdeněk Jirků
Foto: Jan Šilpoch

Mladá kráska přivezla nedávno z mistrovství Evropy v plavání stříbrnou medaili. Na co na paralympiádě v Riu 2016 nebyla dost vyzrálá, dopadlo tentokrát skvěle! I když… Brala by Vendy raději zlato? „Jasně. Jsem soutěživá, bez toho sport nejde. Takhle mě do života připravili naši, hlavně maminka. Když jsem upadla, vždycky počkala, až se sama zvednu. Když mě ve třech letech poprvé přivedla ve Varech k bazénu, ani na chvilku nebrala moje postižení jako problém. Měla jsem plavání jako rehabilitaci a stal se z toho sport. Dokonce reprezentační…“

V bazénu karlovarského bB Kontaktu hledají lidé s postižením nejen zlepšení funkce svých těl, ale i svých duší. Pohyb ve vodě je seznamuje s novým světem, s novým poznáním svých skutečných možností i svých skutečných hranic, začleňují se zde do „běžného“ života zdravé populace. Pak jsou tu kamarádi, lidé někdy i mnohem hůře zasažení osudem, ale většinou plní snahy porvat se a ukázat těm na první pohled zdravým, že nejsou odsouzeni k pofňukávání v koutě. 

Když pak dokonce navlečou reprezentační dresy, vůbec se nestydí za svou pýchu na Českou republiku – Vendula Dušková pokládá vystupování pod naší státní vlajkou za obrovskou věc. O to víc ji mrzí, že paralympijským sportem u nás cloumají už léta zbytečné spory, hlavně o to, kdo a jak bude rozdělovat peníze. Jako by nestačily skandály a přemety ve sportech zdravých.

Umění únavy

Letošní léto bylo pro mladou dívku opravdu perné – maturita, přijímačky na univerzitu a pak i mistrovství Evropy v Dublinu. Podle vlastních slov byla pak doslova vypnutá, ale za pár týdnů už zase ohníčky v jejích očích září do daleka. K vrcholovému sportu patří i dobrá znalost vlastního těla a jeho potřeb. Samo závodění je vlastně „jen“ uměním nastřádané síly, dovednosti a schopnosti prodat najednou. 

Tak sport pomáhá Vendulce i v běžném životě. Umí se soustředit, umí potlačit nepodstatné a rušivé vlivy, umí zaostřit na hlavní cíl. Kolikrát v životě ještě tuto schopnost bude potřebovat? Kolikrát se člověk s postižením musí zahledět jen a jen ke svému momentálně nejobtížnějšímu úkolu, zatímco zdravý to zvládne jen tak mimochodem?
 
Plavkyně si ale nemyslí, že by její život byl těžší: „Nemám asistentku, nepotřebuji… Jen nedávno jsem ji využila, když jsem se potřebovala trochu seznámit se školou, se schodišti, s výtahy. Zvládnu skoro všechno sama a pak – vždycky máte kolem sebe spolužáky. Jsem už z mateřské školy, ze základky i z gymplu zvyklá, že ve třídě se vždycky najde nějaký pomocník. Možná jsme měla štěstí, ale nevím, co je šikana nebo nějaké posmívání. Ve škole určitě ne. Možná na ulici se někdo ještě otočí. I to se ale hodně zlepšilo, člověk na vozíku myslím už není rarita. A lidi pomůžou i tam, takže já žádnou diskriminaci nevidím…“
 
Na co se těšit…

Jak jsme už napsali, Vendula je po čertech soutěživá. Nedá si pokoj a při otázce na příští paralympiádu jen vesele pozvedne obočí a upozorní: „To ještě zdaleka nebudu stará!“ A zároveň ví, že se jí v životě čím dál víc bude doplňovat sportovní příprava se studiem v prostředí, kde zdraví, pohyb, rehabilitace a mnoho ostatního zajímá každého. Studuje totiž ergoterapii. Nejprve bakaláře, pak magistra, pak… Co ji baví opravdu neodolatelně? „Trénovat děti. Už jsem v bazénu to zkusila ve větší partě i tak individuálně, a když vidíte, co všechno můžou ve vodě zvládnout, jak se proměňují a jaké získávají schopnosti, připadáte si někdy jako svědek zázraku. To mě také naučilo plavání – pochopit svět, v kterém platí jiná fyzika, a přitom je naprosto přirozeným světem člověka. Z toho mám obrovskou radost.“

Vendulka Dušková by si zkrátka mohla okamžitě otevřít velký obchod s optimismem. A elektronickou evidenci tržeb by zvládla mávnutím jedné ruky.
 
 
---------------------------------------------------
Co je Kontakt bB
Unikátní projekt plavání pro tělesně postižené. Plave se ve střediscích Praha, Karlovy Vary, Brno a České Budějovice. Výuka je zaměřena na rehabilitaci, ale několik jedinců se zapojuje do sportovní přípravy a směřují na vrcholné akce nejen v republice, ale i v Evropě či ve světě.
Více na www.kontaktbb.cz
---------------------------------------------------

...

Text vyšel v listopadovém vydání a najdete jej také v našem archivu. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej do své schránky vždy na začátku měsíce. 
  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2020

červenec - srpen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta