Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Vendulka

Když se dnešní studentka Západočeské univerzity narodila, dostala do života ne moc dobrý dárek – její dolní končetiny mají k dokonalému vzhledu, ale hlavně funkci daleko. I tak ale zvládne vozit cenné kovy ze světových plaveckých akcí, a pokukuje dokonce po paralympijských hrách.

Text: Zdeněk Jirků
Foto: Jan Šilpoch

Mladá kráska přivezla nedávno z mistrovství Evropy v plavání stříbrnou medaili. Na co na paralympiádě v Riu 2016 nebyla dost vyzrálá, dopadlo tentokrát skvěle! I když… Brala by Vendy raději zlato? „Jasně. Jsem soutěživá, bez toho sport nejde. Takhle mě do života připravili naši, hlavně maminka. Když jsem upadla, vždycky počkala, až se sama zvednu. Když mě ve třech letech poprvé přivedla ve Varech k bazénu, ani na chvilku nebrala moje postižení jako problém. Měla jsem plavání jako rehabilitaci a stal se z toho sport. Dokonce reprezentační…“

V bazénu karlovarského bB Kontaktu hledají lidé s postižením nejen zlepšení funkce svých těl, ale i svých duší. Pohyb ve vodě je seznamuje s novým světem, s novým poznáním svých skutečných možností i svých skutečných hranic, začleňují se zde do „běžného“ života zdravé populace. Pak jsou tu kamarádi, lidé někdy i mnohem hůře zasažení osudem, ale většinou plní snahy porvat se a ukázat těm na první pohled zdravým, že nejsou odsouzeni k pofňukávání v koutě. 

Když pak dokonce navlečou reprezentační dresy, vůbec se nestydí za svou pýchu na Českou republiku – Vendula Dušková pokládá vystupování pod naší státní vlajkou za obrovskou věc. O to víc ji mrzí, že paralympijským sportem u nás cloumají už léta zbytečné spory, hlavně o to, kdo a jak bude rozdělovat peníze. Jako by nestačily skandály a přemety ve sportech zdravých...

...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

prosinec 2018 - leden 2019

prosinec 2018 - leden 2019

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta