Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

V Komenského ulici

V nedlouhé a nenápadné terezínské ulici sídlí tři střediska Diakonie Československé církve evangelické. Klidné místo jak stvořené pro dobrý život.

Text: Zdeněk Jirků
Foto: Jan Šilpoch
 
Jitka Vičarová tu vede Chráněné bydlení Terezín. Dva propojené starší domy už deset let přijímají lidi s lehkým nebo středním mentálním postižením do malých i větších bytů a mají pro ně dvě nejdůležitější hodnoty – bezpečí a jistotu podpory ve všech situacích, které obyčejný život přináší. Kde byli tito naši spoluobčané dříve? Většinou ve velkých sociálních ústavech, kde sice dostali jídlo, teplo a základní péči, ale k soukromí tu příležitost nebyla. Jitka upozorňuje na důležitou výhodu: „Ti lidé jsou dospělí a tak se k nim také chováme. Naší hlavní prací vlastně není péče, ale vytváření podmínek pro jejich co nejvíce samostatný život. Čím více si mohou zařídit své záležitosti, tím důstojněji se cítí.“ 

Život mnoha lidí s postižením je často poznamenán „přepečováváním“. Rodiny přijmou osud a snaží se mu postavit takovou energií, nápady a množstvím času, že své, často už dospělé děti, doslova zavalují pomocí, dozorem, omezením i pečlivou ochranou. Tak i ti, kteří by měli objektivní předpoklady částečně překonat své postižení, zůstávají vlastně dětmi. Ale co bude jednou, až rodičům dojdou síly, nebo se dokonce jejich život uzavře? Chráněné bydlení je zkrátka cestou, která může vést i k životu doslova samostatnému. Příkladů takové proměny tu není málo.

Paní Anička nás pustila do svého nevelkého, ale pěkného bytu ve chvíli, kdy právě připravovala rýžový nákyp. Jako ostatní si sama uklízí, vaří, stará se o svou domácnost a je tu opravdu spokojená. Jen kdyby se už z nemocnice vrátil manžel! Další výhoda zdejšího centra – partnerské vztahy nejsou problém a pro klienty je soukromí samozřejmé. Však také každý má klíče od svého bytu a nezpochybnitelné právo rozhodnout, koho pustí dál...

...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.


  • 1

Aktuální číslo

říjen 2020

říjen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta