Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Smělé ambice na bruslích

Letos v květnu jsme do redakce dostali tiskovou zprávu o unikátním, prvním krasobruslařském oddílu pro handicapované v Brně. Když jsme se tam na začátku nové sezony vypravili na trénink, měli už dva členové na krku medaile z mezinárodního klání ve Finsku.

Text: Michaela Zindelová
Foto: Jan Šilpoch
 
Hokejově a krasobruslařsky prestižní Brno vzalo pod svá křídla v roce 2016 benjamínka – na ledové ploše TJ Stadion Brno se učí pohybu na bruslích v kurzech malé i větší handicapované děti. Není divu, že se nevídaný projekt zrodil právě zde – v Brně jsou mimořádné podmínky pro krasobruslařský trénink, začínali tady Michal Březina, Radka Kovaříková nebo René Novotný. 

Zájem o kurzy byl od začátku značný, a to jak z brněnských speciálních škol, tak ze spolku Úsměv i ze strany jednotlivých rodičů s dětmi. Záhy se mezi školáky a středoškoláky vykrystalizovalo jádro těch, u kterých už nešlo jen o rozbruslení, bruslení a nanejvýš „čupajdu“ nebo „čápa“, ale o chuť dostat se v krasobruslení dál. Jako odnož Nadačního fondu Emil se vytvořila Emilova sportovní, orientovaná na nové sportovní disciplíny dětí s postižením. Právě zmíněné kurzy bruslení a krasobruslařský oddíl se staly unikátem v celém České republice.
 
Bruslí celá rodina

Abychom mohli tento zajímavý příběh spojený s ledovou plochou dál rozvinout, musíme se seznámit s rodinou Pavla Zbožínka. Svůj volný čas věnuje Emilovu nadačnímu fondu a v minulém roce stál také u založení Emilovy sportovní, tentokrát jako předseda výkonného výboru. Doma má trenérku krasobruslení TJ Stadionu Brno (po úraze musela jeho manželka Barbara opustit vlastní krasobruslení), ale na led odmala chodily jejich dcery Natálie a Melanie. Nedělních tréninků na ledové ploše se pravidelně účastní celá rodina. „Černou ovcí“, co se týče bruslení, zůstává hlava rodiny Pavel, „zaostává“ v tomto ohledu za ženským rodinným klanem, zato má řadu skvělých nápadů, které brzy rozvíjí a realizuje. Když jednou rodině oznámil záměr vytvořit v Česku první kurz bruslení pro děti s postižením, jeho žena přikývla a spolu s dalšími trenérkami brzy začala s hodinami.

Nejde jen o aktivní bruslení, ale také o cvičení „na suchu“, v tělocvičně, gymnastiku nebo balet. „Brzy jsme si vytipovali děti, které měly chuť posunout se dál, chodily na trénink pravidelně a byly aktivní,“ vypočítává Barbara Zbožínková. „S těmi jsme už individuálně trénovali, mezi nejlepší patřili Ondra, Terka a Lukáš, všichni tři studenti Rooseveltovy brněnské střední školy.“

Aby mohli jít v Brně s krasobruslením výš, potřebovala Emilova sportovní speciální know-how. Našla vynikajícího partnera za hranicemi, v Rakousku, kde v klubech v Linci a ve Vídni měli s krasobruslením i tréninky handicapovaných daleko větší zkušenosti. Letos na jaře proběhla v Brně několikadenní akce se speciálními semináři konanými především pro trenéry, ale zúčastnili se jich také rodiče a někteří krasobruslaři. Když Rakušané svěřence z Brna na ledě viděli, sdělili Barboře Zbožínkové, že taková úroveň by už na nějaké závody byla…
 
Novinka: vložený závod

Průběžná intenzivnost výcviku se týmu trenérů hodila hned o pár měsíců později, v létě. Pavlu Zbožínkovi přistála na stole nabídka na účast na prvních mezinárodních krasobruslařských závodech (účastníci z osmi zemí světa) ve Finsku, kousek od Helsinek, s vloženým závodem handicapovaných před regulérním kláním. Emilova sportovní měla hned tři adepty na účast. Měli pár měsíců na finální přípravu, na vypilování volné jízdy. Nakonec mohli vyjet pouze dva, Ondřej a Tereza. „O možnosti zúčastnit se závodů se dvěma závodníky jsme se dozvěděli v září. Všechno proběhlo hodně rychle, odjížděli jsme bez očekávání, co z toho vlastně bude,“ konstatuje trenérka.

Několik dní ve Finsku nepřineslo pro malou skupinku (odcestovala na náklady Emilovy sportovní a Českého hnutí speciálních olympiád) jen zatěžkávací zkoušku aktuální krasobruslařské přípravy. Terce a Ondrovi přinesly závody hodně krásných „poprvé“: cestování letadlem, ubytování v komfortním hotelu uprostřed podzimní přírody u jezera. Malá výprava z Brna měla skvělé zázemí, stejné s ostatními. Před porotou a publikem měli oba soutěžící předvéstjedenapůlminutovou jízdou. „Úroveň ve Finsku byla naprosto famózní, šlo o zcela první závody, kdy byli závodící krasobruslaři v programu spojení s handicapovanými sportovci. Úžasné, měli jedno publikum, společné šatny…“ vypráví Barbara. „Ondra i Tereza měli také možnost sledovat soutěžní jízdy. Oba byli z celého pobytu nadšení! Co na tom,“ usměje se trenérka, „že jsme zažili trochu ostudy s vybavením, Terka totiž bruslila na plastových bruslích, Ondřej na kanadách! Nebyl by velký problém jim brusle změnit, ale oni by si tak rychle na brusle se zoubky nezvykli.“ 

Obě jízdy brněnských závodníků byly aplaudovány, uspěly i před porotou. A pak přišel okamžik senzace, Ondřej získal ve svém, druhém levelu, první místo a Tereza byla ve stejném levelu čtvrtá. Vrátili se s nečekanými medailemi, byť Tereza s „bramborovou“. Brzy si místo svých dosavadních obují nové, krasobruslařské boty.
 
Malí adepti s hrazdičkou

Napřed se dívám, jak se na ledě prohání Ondřej v krátkých rukávech (je mu prý teplo až dost), v bavlněných prstových rukavicích a zatím ještě v kanadách, Tereza se připojí, až jí Barbara dopne krásný zelený úbor s krátkou sukničkou. Po chvíli oba na ledové ploše vystřídají děti ze základní školy na Kociánce. Užívají si zatím teprve třetí lekci, některé se přidržují mantinelů, jiné si troufnou na upažení, další si pomáhají v pohybu hrazdičkou. Barbara Zbožínková vysvětluje: „Těm dětem je kolem devíti let. Všechno je škola hrou, nejde o žádný dril, na konci jsou zvyklí sbírat z ledu rozházené plyšáky. Donesou je paní trenérce. Opakovaný pohyb dolů a zabrzdění, to jim už jde dobře! Točí se tu kolem pětadvaceti dětí na každém tréninku… A rodiče, když se přijdou podívat na své děti, jsou překvapení z jejich pokroku.“

Nakonec přijde to nejlepší, chvilka s čerstvými medailisty. Ondřej Smetana, který letos maturuje na obchodní akademii, celou soutěž ve Finsku velmi chválí: „Šlo o prestižní mezinárodní soutěž, jezdit před publikem byla moje premiéra, ale neřešil jsem to. Pomyslel jsem si: nějak to prostě dopadne! Těším se, že přejdu na krasobruslařskou obuv – na nových bruslích budu moct zdokonalit některé figury líp než na kanadách. Namotivoval jsem se, můj cíl je účast na Světových hrách speciálních olympiád v roce 2021.“ A Tereza? „Fascinovalo mě ve Finsku celkově studenější prostředí, krásná krajina, cítila jsem se tam dobře. Na krasobruslení mě baví volnost, v té nacházím sama sebe. Užívala jsem si to i před publikem. A doufám, že mě něco zajímavého na ledové ploše ještě čeká. Je na čem pracovat, někam to dotáhnout.“ Přichází čas na poslední dotaz: bez čeho nesmí odjet na cestu jako krasobruslaři? „Máme jednoduchou výbavu, potřebuju rukavičky a samozřejmě brusle,“ směje se Ondřej a Tereza souhlasně přikývne a podotkne: „A nesmíme zapomenout sestavu.“

Pavel Zbožínek se loučí se slovy: „Krasobruslení jako sport je velmi náročné a nebýt Nadačního fondu Emil, děti by si jej nemohly vůbec dovolit! Tereza i Ondřej získali nejen medaile, ale také sebevědomí, jejich ambice jsou smělé, hned olympijské… Ti dva ovšem nejsou v oddílu jediní, budeme pokračovat i s ostatními, aby mohli také někdy vyjet na závody.“
 
--------------------------------------------------
Nadační fond Emil pomáhá handicapovaným dětem a mladým lidem sportovat. Podpora probíhá formou přímé finanční pomoci, a to jak jednotlivcům, tak sportovním klubům. Podpora NFE je velmi pestrá: od malé holčičky, které prospívá bazén, po baskeťáky z Pardubic nebo paralympijského vítěze Arnošta Petráčka. Příběhů existuje za deset let přes osm tisíc. 
 
Emilova sportovní, z. s. se zabývá sportovní částí, přičemž se snaží o rozšiřování nabídky sportovních aktivit – příkladem je krasobruslení, vodní sport pro vozíčkáře – parapaddleboarding, workoutová cvičení, díky nově otevřené hale přemýšlejí nad curlingem pro vozíčkáře. Velkým snem je v Brně založit parahokejový oddíl (sledgehokej). 
 
Spolek rovněž pořádá různé sportovní akce. Tou největší jsou Evropské hry handicapované mládeže Emil Open www.emilopen.cz, na jejichž již 8. ročník se letos přihlásilo 824 účastníků ze 17 zemí Evropy. Rádi by uspořádali i jejich zimní verzi, v roce 2021 v jižních Čechách. 
Kontakt: zbozinek@emilova-sportovni.cz
 
Krasobruslařský oddíl 
Členů, kteří podepsali přihlášku do brněnského oddílu, je čtrnáct. Nejde jen o nováčka v rámci Brna, ale celé České republiky. Členy se mohou stát handicapované děti a mladí lidé do třiceti let. Krasobruslaře financuje Nadační fond Emil. Největším partnerem je TJ Stadion Brno, pronajímatel ledové plochy.
  • Bruslit může každý, kdo chce a zvládne to.
  • V oddílu dostanou zájemci zdarma brusle a helmu. Velikosti jsou posuvné, roztahovací, hodí se na určitou velikost nohy bruslaře.
  • Cílem krasobruslařů z Brna je účast na Speciální olympiádě pro sportovce s mentálním postižením ve Švédsku v roce 2021.
 
Více na www.emilnadacewww.emilova-sportovni.cz a také www.emilopen.cz
--------------------------------------------------

...


Líbila se vám reportáž? Podpořte časopis Můžeš zakoupením výhodného předplatného, dostanete jej každý měsíc do vaší schránky. Návod, jak na to, najdete zde. Číst můžete také elektronicky na platformě Alza Media.
  • 1

Aktuální číslo

listopad 2020

listopad 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta