Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Seniorské Lovosice

Malé nahlédnutí do menšího města, kde se sdružili senioři nejen kvůli cvičení, zájezdům nebo jiným obvyklým aktivitám, ale především proti ničivé samotě.

Text: Zdeněk Jirků
Foto: Jan Šilpoch
 
Libuše Žamberská letos získala druhé místo v soutěži klubů SenSen (Senzační senioři). Vede lovosické seniory už dlouhá léta a nedá si pokoj: „Vlastně to začalo mým onemocněním zhoubným nádorem. Zvládla jsem to, ale když vás po ozařování vyprovodí domů a objednají na kontrolu třeba za tři měsíce, najednou si řeknete: co teď? A začala jsem organizovat cvičení. A tanečky. A výlety…“

Povrchní pozorovatel by řekl, že v Lovosicích se všichni znají. Ne, ne. I tady se může stát, že starší člověk se ocitne v těžké situaci. Nemoc, úmrtí partnera, vážné omezení pohybu, ale i složitější finanční situace začnou najednou muže nebo ženu izolovat od okolí. Se svým problémem se uzavírá do ulity samoty a tím, třeba nevědomky, svůj život ještě zhoršuje. Jaká je naděje, že si takového občana vůbec někdo všimne?

Lovosický seniorský klub Úsměv je úspěšný nejen svými aktivitami, ale také svou otevřeností – jeho akce může navštívit každý, jeho činnost je viditelná při nejrůznějších oslavách. Ale hlavně: jeho členky (mužů zde moc nepotkáte, stydí se?) žijí s opravdu otevřenýma očima. Umějí se nejen citlivě zeptat na problémy, ale také nabídnout pomoc. S lékařem, se sociální pracovnicí, s právníkem i s městským úřadem. Protože samota někdy pramení ze studu, z falešné skromnosti, ze strachu, abych nevypadal divně… A pomoc není podmíněna pravidelným cvičením. Někdo pojede raději do divadla, jinému stačí komentovaná procházka.

Takže: nemusejí se všichni znát, ale mohou o sobě vědět. Zejména, když se najednou „hroutí“ svět. Marie Karfíková to zažila: „Najednou ode mne odešel manžel. Řeknete – a co má být? Rozvádí se kdekdo! Jenomže po tolika letech manželství si prostě nevíte rady. Ani se sebou, ani se spoustou praktických věcí. A kde se zeptat, o koho se opřít? Kdo to nezažil, neví, o čem mluvím. Paní učitelka Dragounová, která učila už tolik generací a je v Úsměvu od začátku, prostě řekla: Jen pojď mezi nás a uvidíš, že dohromady to bude lepší. A bylo. Mnohem lepší.“
 
Víme o sobě

Protože na akcích Úsměvu vidíme mnoho žen a jen málokdy mužskou tvář, musí padnout otázka na zvláštnosti mužských seniorů. Paní Žamberská se usměje: „Je to bída… Jsou mezi námi vdovy i rozvedené, ale dost členek manžela má. Ale dotáhněte je třeba na tanečky! Za ta léta, co dělám cvičení, přišlo tak pět, možná osm chlapů. Proč? Nechci být přísná, ale nehledejme velká tajemství. Chlapi si prostě málo uvědomují a přiznají, že i ve vyšším věku je moc důležité dělat něco pro sebe, pro svou fyzickou i psychickou formu. Radši sedí doma a čekají. Ale na co?“

Lovosický klub má svého patronátního lékaře, má svou partnerskou psycholožku, předsedkyně aktivně pracuje v komisi komunitního plánování městského úřadu. Tam je prostor i pro krizovou intervenci, pomoc, radu nebo odborné posouzení složitějších komplikací. Ale hlavní jistota je v normální, přirozené komunikaci. Byla jsi v nemocnici? Co potřebuješ dál? Zamítli ti příspěvek? Podíváme se na to. Máš poruchu v bytě? Známe spolehlivého řemeslníka. Někdy drobnosti, někdy vážné starosti se dělí mezi další lidi a tak jejich váha ubývá. V moderní informační společnosti se zdá, že jen pomocí internetu si vyřídíte všechno. Realita je mnohem složitější, senioři mají rádi jednání z očí do očí. Jen tak se zbavují ostychu a obavy z neznámého. Však kolem sebe denně vidí podvodníky a další šmejdy. Mezi lovosickými seniory najdete i obranu proti nim.

Stáří není a asi nemůže být idylka. Když k nemocem a postižením připočítáte dost častý nezájem dětí o své rodiče, když se zamyslíte nad společností orientovanou na výkon, úspěch, krásu a zdatnost, prostoru pro seniory jako by ubývalo. Přestože se stávají nejpočetnější skupinou obyvatelstva. Jde jim jen o důchody a příplatky na léky? Ne, jde jim také o vlastní důstojnost. A tu v samotě jen těžko hledáte.
 
----------------------------- 
Úsměv pro zdraví
Lovosický klub Úsměv pro zdraví patří do rodiny seniorských klubů SenSen (www.sensen.cz). Více informací a kontakty na lovosice.sensen.cz.
-----------------------------

...

Text vyšel v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2019

červenec - srpen 2019

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta