Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

První liga v Brně

Následující text není o hokeji, ale o činnosti mnohem důležitější – o pomoci lidem. Liga vozíčkářů působí v moravské metropoli už od roku 1990 a její pověst ji řadí hned na samotný vrchol pomyslné tabulky neziskových organizací. Takže ne o brankách, bodech a vteřinách, ale o hodinách a hodinách péče o postižené.

Text: Zdeněk Jirků          
Foto: Jan Šilpoch

Andrea bydlí v domě s pečovatelskou službou v pozoruhodně malé garsonce. Značnou část prostoru zabírá elektrický vozík. Jeho uživatelka má kombinované postižení už od narození a bez lehce ovladatelných koleček by těžko mohla být tím, čím je – absolventkou speciální pedagogiky, dobrovolnicí v domově důchodců i aktivní členkou své církve, kde také šíří kvalifikované informace o světě lidí s nelehkým osudem.

Těžký život? Určitě, ale úsměv Andree nechybí. A síla také ne. Vždyť má na starosti ještě více postiženou mladší sestru, které je dokonce opatrovníkem. Dva osudy spojuje nejen tento malý byteček (Andrea už pracuje na nějakém lepším bydlení), ale i roky poznamenané jen nevelkou podporou rodičů. A také pomoc asistentů.
 
Práce, která nemá pracovní dobu

Svou premiéru si tady odbyla před dvěma lety i Vendula Grunvaldová, kterou – jako mnohé jiné – přivedlo k této práci studium. A poznala už i těžší chvilky: „Nejhorší snad není konkrétní pomoc konkrétnímu člověku. To se naučíte, včetně i docela intimních úkonů s osobní hygienou. Ale někomu může vadit časová nejistota – máte plán na večer a někdo potřebuje pomoci hned. Nemůžete odmítnout a bez ohledu na svůj program musíte jít. Asistence musí být jistota. Když jeden nemůže, druhý musí…“

....

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

květen 2018

květen 2018

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta