Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Prostě zaměstnanci

Cenu Zaměstnavatel bez bariér v kategorii Korporace udělilo v roce 2017 Konto Bariéry společnosti SAP Services. Vysloužila si ji za program, který se zaměřil na zaměstnávání osob s autismem. Nejde tu však o žádnou dobročinnost, nýbrž o racionální firemní politiku.

Text: RADEK MUSÍLEK
Foto: JAN ŠILPOCH
 
Nadnárodní společnost SAP, která patří mezi lídry v oblasti počítačových aplikací pro různé podniky, je ostatně svou atmosférou velmi vzdálená prostředí neziskovek. Na chodbách moderní administrativní budovy v pražských Nových Butovicích nezřídka zaslechnete konverzaci v cizím jazyce a i ten český se jen hemží korporátními výrazy z angličtiny.

Kvůli ochraně citlivých informací o firemních klientech ani nemůžeme nahlédnout přímo na pracoviště. Se zaměstnanci společnosti se scházíme v neformálním víceúčelovém prostoru, který má designem připomínat letiště. Technickými libůstkami se to tu jen hemží – například samohybný stojan s obrazovkou, na níž mluví obličej z videokonference.
 
Žádné úlevy

Svět počítačových aplikací může být vhodně přehledným prostředím pro lidi s Aspergerovým syndromem, které zde začali od roku 2015 cíleně zaměstnávat na různých, a hlavně běžných pracovních pozicích v rámci programu Autismus v práci. Žádné vyčleněné pracoviště, úlevy, zvláštní úkoly nebo příspěvky na zaměstnávání lidí s postižením. Prostě zaměstnanci.

Z bezmála tisícovky českých pracovníků divize SAP Services je momentálně dvanáct s Aspergerovým syndromem, brzy přibude třináctý. „Všichni jsou plně začleněni do pracovního týmu. Za jediná drobná specifika by se dalo označit, že proběhlo školení manažerů, jak vést náborový pohovor, u něhož pak byl přítomen odborník z Nautisu (dříve sdružení APLA Praha). Následný zaváděcí proces je lehce odlišný a také kolegům s Aspergerovým syndromem nabízíme možnost konzultací, zkráceného úvazku a výběr trochu klidnějšího místa v otevřeném pracovním prostoru, mají-li zájem,“ říká koordinátor školení, Tomáš Otáhal, který pomáhal rozjezdu celého programu.

Iniciativa cíleně zaměstnávat lidi s Aspergerovým syndromem vzešla z mateřského centra společnosti SAP. Už dříve probíhaly pilotní programy například v Německu nebo Indii, jde tedy o následování korporátní politiky. Celkem je dnes takto zaměstnáno 116 lidí v devíti zemích. Do roku 2020 by však měli globálně tvořit jedno procento z celkového počtu 84 000 pracovníků SAP, což odpovídá podílu poruch autistického spektra v populaci. 

Česká pobočka přesto drží jedno prvenství, když vytvořila pracovní pozice mimo oblast informačních technologií. SAP Services se totiž zaměřuje nikoliv na vývoj počítačových aplikací, ale na poskytování podpůrných služeb zákazníkům, kteří je používají. „Je to racionální úvaha naší korporace. Mít diverzifikovaný pracovní tým je prostě výhodné. Získali jsme zdroj kvalitních zaměstnanců, kteří bezvadně zvládají kvalifikovanou práci, mají jen trochu problém s komunikací,“ vysvětluje Alexandra Pálková, koordinátorka programu Autismus v práci. A zároveň zdůrazňuje, že nejde o žádnou CSR (Corporate Social Responsibility) aktivitu, tedy společensky odpovědný projekt. „Nám jde o talentovou akvizici, že tím shodou okolností někomu pomáháme, je příjemný bonus. I proto nás ocenění Zaměstnavatel bez bariér trochu překvapilo. Velmi si ho však vážíme!“
 
Smysl pro detail

Na programu Autismus v práci spolupracuje SAP Services od začátku s Národním ústavem pro autismus – Nautis. Před dvěma lety společně vytipovali prvních deset kandidátů na práci, z nichž ji nakonec získalo sedm. Podmínkou byla a je znalost anglického jazyka, schopnost učit se práci s počítačovými programy a schopnost pracovat v kanceláři typu open space, tedy otevřeném prostoru.

Šest lidí z první skupiny dodnes ve společnosti pracuje. Patří mezi ně i Jakub Eisenbruk. „Nedodělal jsem vysokou školu humanitního zaměření a končila mi pracovní smlouva v nakladatelství, kde jsem se věnoval překladům a korekturám. Docházel jsem tehdy ještě do APLY Praha, odkud přišla nabídka, jestli bych měl zájem nejprve o stáž a následně i o práci v SAP Services. Od té doby tu jsem naprosto spokojený,“ chválí si Jakub. 

Tomáš Otáhal hodnotí přítomnost lidí s Aspergerovým syndromem v týmu jako velmi užitečnou. „Dělal jsem průvodce začínající kolegyni s Aspergerovým syndromem a uvědomil jsem si při tom, jak přínosný je její sklon k doslovnosti, preciznosti a potřebě znát věci do detailu. Její otázky bylo občas náročné zodpovědět, ale díky nim si celý tým musel určité věci vyjasnit. Odhalila tak vlastně některé aspekty, které by jinak zůstaly skryté.“

I v tom je kouzlo pestrosti pracovního kolektivu, kdy se jistá forma jinakosti stává hodnotou… 
 

....

Reportáž vyšla v zářiovém vydání 2017 a najdete ji také v našem archivu. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej do své schránky vždy na začátku měsíce. 
  • 1

Aktuální číslo

prosinec 2019 - leden 2020

prosinec 2019 - leden 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta