Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Po patnácti letech druhá ruka

Vyprávění Jitky Hlouškové, která bojuje s těžkými následky zhoubného nádoru

Zaznamenal: Zdeněk Jirků
Foto: Jan Šilpoch 

Ve dvanácti letech jsem trpěla velkými bolestmi v pravé ruce. Nejprve přišla klasická léčba, řekněme z nadměrné únavy, později se ukázalo, že jde o nádor. Takže přišla chemoterapie, nejprve zabírala, ale pak byl ten den, kdy za mnou do nemocničního pokoje přišla moje paní doktorka s psycholožkou a řekly mi: Léčba nezabrala, amputace bude nezbytná. 

Obrovský šok! Samozřejmě byly slzičky a ne jen na chvilku. Plakali i moji rodiče. Mým touhám a plánům byl konec – chtěla jsem být učitelkou v mateřské škole a ty musejí ovládat alespoň jeden hudební nástroj. Takže konec snu. Když jsem se po operaci probudila, opatrně jsem se podívala… Věřila jsem, že ta ruka tam bude! Ale nebyla.
 
Nový život? Ano, ale dost těžký

Už jsem byla smířená, ale vůbec jsem nevěděla, co bude. Moc jsem chtěla zůstat soběstačná. Zjišťovala jsem, co všechno zvládnu. Přetáhnout si tričko přes hlavu, to bylo moc obtížné… Měla jsem a mám obrovské štěstí na rodiče i oba bratry. Pomáhali mi, ale já moc nechtěla. Až později jsem pochopila, že s některými limity se prostě smířit musím a nebojovat marné bitvy. Byla jsem naštvaná na celý svět a jako věřící i na Boha. Jak se možné, že tohle dopustil? 

Teď si říkám, že to tak asi mělo být, a přijala jsem tento život. Začala jsem se zabývat možnostmi studia i při tomto omezení a rozhodla se pro sociální práci. Když už jsem já měla tu smůlu, pomůžu ostatním. Po střední škole jsem ještě pokračovala v bakalářském studiu, a tak jsem docela připravená užitečně pomáhat v sociálních službách. Nejraději bych dělala něco pro zrakově postižené. Když jsem se po operaci vrátila do školy, pochopitelně jsem byla středem pozornosti. Já, takový introvert a spíš tichý typ…

Jak skončilo moje dětství, začali mě samozřejmě zajímat i kluci. Ale seznamujte se s protézou od nadloktí pravé ruky… Nevěřila jsem, že by měl někdo opravdový zájem. Moc a moc mi scházela sebedůvěra a trvalo roky, než jsem ji získala. Měla jsem sama o sobě nízké mínění, pokládala jsem se za jaksi neúplnou. Přitom jsem celou tu dobu věděla, že nechci být závislá, že bych se měla snažit o co největší samostatnost. 

Kdyby nebylo mých rodičů a bratrů, těžko bych se znovu a znovu dávala dohromady. Bydlím s jedním z bratrů a docela normální situace bych nezvládla. Zkuste si jednou rukou ukrojit chleba nebo oloupat bramboru. A k tomu se naučit psát levou. A jezdit na kole nebo jít na túru, když je tělo celé nevyvážené. 
 
Teď čeká bionická protéza

Na účtu Konta Bariéry se hromadí slušná částka v můj prospěch. Bionická protéza… Jde o miliony, ale nikdo nepochybuje , že se to povede. Je nejvyšší čas, zdravá ruka už mě zlobí kvůli přetížení. A první konzultace s protetikem jsou také optimistické. 

Chci zůstat ve světě zdravotně postižených. Může se naplnit i můj velký sen – mít rodinu a děti. A nedostatek sebedůvěry je snad taky pryč, svatební šaty se přece dají pěkně ušít i s dlouhými rukávy. Vím, že přijdou lepší časy v úplně obyčejných věcech – udělám si sama culík ve vlasech, zavážu si tkaničky. Drobnosti. Ale jen lidé s postižením vědí, jakou mají cenu. I proto si myslím, že právě v tomhle světě můžu být užitečná.

V celém svém dosavadním životě jsem byla a budu moc vděčná za každou pomoc a podporu. Ale zároveň jsem se neučila nefňukat, neříkat si o lítost, nechtít žádné výhody. Spousta mých kamarádů mi přeje lepší život. Už se nezlobím na svět – kdyby se to nestalo, možná bych byla vlastně ochuzená. Takže i ty slzičky kvůli nedostatku sebevědomí byly k něčemu dobré… Těším se.

...

Zaujal vás příběh? Podpořte časopis Můžeš zakoupením výhodného předplatného, dostanete jej každý měsíc do vaší schránky. Návod, jak na to, najdete zde. Číst můžete také elektronicky na platformě Alza Media.


  • 1

Aktuální číslo

listopad 2020

listopad 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta