Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Pitomá vteřina 3

V našem volném cyklu pokračujeme dalším příběhem, který by se mohl stát každému z nás. Denně čteme o hrozivých nehodách na silnicích, denně vyhasnou životy, denně se nejedné rodině zhroutí svět. Aniž by oběti cokoli zavinily…

Text: Zdeněk Jirků         
Foto: Jan Šilpoch
 
Petra Vopálková byla krásné, vzdělané a společenské děvče. Naučila se perfektně německy i anglicky a mohla své znalosti uplatnit v práci pro zahraniční kosmetické firmy. Pro mladou ženu skoro povolání snů. A protože měla kolem sebe množství kamarádek, nebylo nic zvláštního, když se dívky doprovázely všude možně. Třeba na tak významnou a neodkladnou událost, jako je návštěva kadeřnice.
 
Škaredá středa

V ten dubnový den vyjíždí Petra na sedadle spolujezdce z Benešova. Kousek za městem jim zničehonic přejede auto v protisměru přímo do čela vozu. Strašlivý náraz a strašlivé následky – Petřina kamarádka je zraněná a léčí se pak skoro rok, řidička druhého vozu umírá na místě a její malý syn poté také. A z místa masakru odlétá vrtulník s bezvládným Petřiným tělem do pražské nemocnice. Odlétá, aby zachránil, co se dá, nebo už jen transportuje dárce orgánů?

Diagnózy napovídaly spíše druhé variantě. Rozsáhlé poranění hlavy se ztrátou velké části lebeční kosti, mnohačetná zranění končetin, otevřené břicho… Nepokračujme. Šest velkých operací postupně jakž takž opravuje rozbitý organismus. Petra leží přes tři týdny ve vegetativním stavu. Nereaguje, nevnímá, žije? Její maminka Eva se svou báječnou kamarádkou Ivanou (mimochodem, právě ona byla náhodou posledním řidičem, který projížděl kolem nehody, než místo policisté uzavřeli – ale jak mohla tušit, že v jednom ze zdemolovaných aut je dívka, kterou zná odmalička?) cestuje do nemocnice každý den. Bezvládnému tělu čtou, vyprávějí, opatrně hladí, pozorují, zde se vůbec něco zlepší. Z lékařského záznamu: 7. května na výzvu plazí jazyk. 20. června vyhoví jednoduché výzvě…

...

Celý příběh je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

listopad 2019

listopad 2019

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta