Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Pistolník

Před osmi lety skončil Tomáš Pešek po úraze na vozíku. Na relaxační sportování mu byl handbike málo, a tak se jednou rozjel na střelnici do Olomouce, aby si zastřílel. Psal se rok 2016 a začaly se dít velké věci.

Text: Michaela Zindelová
Foto: Jan Šilpoch
 
 
Vloni Tomáš mezi handicapovanými sportovci skutečně zazářil, jen pár sezon poté, co si se vzduchovou pistolí začal. Raketově se vystřílel v tradiční anketě o Nejlepšího handicapovaného sportovce (2018) až docela nahoru, nečekaně zvítězil. A postaral se o senzaci také tím, že ke svému prvenství přidal bonus, titul Objev roku. Prvenství v anketě patřilo opakovaně také cyklistovi Jirkovi Ježkovi. Ten jednou prohlásil, že „původní neštěstí se dá přetavit v obrovský dar“. A Peša, jak se mu říká, je na dobré cestě, aby dokázal něco podobného. Svými výsledky už zajistil pro Českou republiku účastnické místo, tzv. quota place, na paralympijských hrách v Tokiu.
 
Asi by to šlo…

Když vjíždíme do Sportovního klubu Třebeš, mine nás auto s označením vozíčkáře – na minutu přesně dorazil na střelnici také Tomáš Pešek. Po společenském potřesení rukou vyfasujeme všichni chrániče proti hluku… Proč vlastně před pár lety napadla Tomáše právě střelba? 

Před úrazem ho bavila cyklistika a plavání, do svých devatenácti (2011), dřív, než prožil ošklivý pád na motorce, si zastřílel dlouhou puškou. Jak přiznává, nehoda byla důsledkem „mladické nerozvážnosti a já za ni byl potrestán zlomenou krční páteří“. Když už byl z nejhoršího venku, ovšem ochrnutý od prsou, trávil čas nejen se svou láskou, nyní manželkou Veronikou. Manželé se přestěhovali v Hradci Králové do bezbariérové ho bytu, jeho partnerka Verča otěhotněla. Nyní společně vychovávají už skoro tříletého syna.

Ve svém volném čase jezdil Tomáš na handbiku, získal ho i za finanční pomoci projektu Nový start Nadace Charty 77. Ale připadalo mu to málo… „S Verčou jsme byli zajedno v tom, že bych měl zkusit ještě další sport,“ říká Tomáš. „Nechtěl jsem jen tak sedět!“ Sám se orientoval směrem ke sportovní střelbě – už proto, že v rodině jsou silné myslivecké geny. Na podzim 2016 se vydal na střelnici do Olomouce: „Zajel jsem tam dvakrát, protože tady pracují i s handicapovanými pistoláři,“ vzpomíná Tomáš na střílení s trenérem. „Chtěl jsem pušku, z ní se ale v Česku nestřílí. Pak jsem zkusil pistoli – a u ní jsem zůstal. Ukázali mi, jak střílet, jak trénovat. Když jsem byl v Olomouci poprvé, trenér mě krátce ohodnotil – řekl, že by to se mnou ,asi šlo´, a nabídl mi k zapůjčení pistoli. Na prvních závodech po Čechách jsem zjistil, že u nás v pistoli není velká konkurence. Měl jsem potřebné limity, abych dosáhl na nějaké poháry. Skočil jsem do toho.“
 
Myslíme na talenty?

Bylo jasné, že když se Tomáš rozhodl pro vzduchovou pistoli, stane se pro něj přejezd na trase Hradec – Olomouc několikrát v týdnu příliš náročným. A přitom pomoc pro trénink byla tak blízko. Sportovní střelecký klub (dále SSK) Třebeš je jen pár minut od Tomášova bydliště. Na hradeckém předměstí funguje klub bez přerušení už více než šedesát let, na pozemku střelnice vystavěl Svazarm koncem 80. let i zděnou budovu. 

Jednou se na závodě setkali – zdejší jednatel a trenér Libor Kračmar s Pešou. Šlo o velmi šťastné setkání. „Sledoval jsem jeho výkon a pomyslel jsem si: Ten má talent od pánaboha,“ usmívá se Libor a zvážní: „V klubu se zaměřujeme především na puškaře, a já sám jsem trenér především pro puškové disciplíny. Přichýlili jsme prostě Tomáše mezi naše ostatní, zdravé sportovce.“ 
V Třebeši začali od nejpotřebnějšího, vybudovali Tomášovi na střelnici nájezdní plošinu a Libor ho začal dvakrát týdně trénovat: „Kvůli Tomášovi jsem se o všechno kolem střelby s postižením začal hlouběji zajímat. Podílím se na jeho střelecké přípravě dodnes, i když mě strašně rychle přerostl. Přes úspěchy se pořád jedná o začínajícího střelce, který potřebuje konzultaci a korekci.“

Tomáš našel své zázemí. „V rámci našeho klubu je důležité, aby se stýkal s ostatními pistoláři, aby s nimi trénoval,“ pokračuje Libor Kračmar. „Sám už nemám čas a sílu na vlastní střílení – volil jsem buď trénovat, nebo střílet. Trénuju puškové i pistolové disciplíny, někdy až pětkrát týdně. Obojí se nedá dělat na plný zátah…“

Libor se ovšem také snaží o plnění své druhé, „bafuňářské“ funkce (jednatele klubu), a tou je i shánění finančních prostředků. Tomášovy nákladové položky se skládají z více zdrojů: kraje, města, ministerstva školství, sponzorů. „Nedávno nastal problém,“ říká Libor, „Ministerstvo školství změnilo pravidla pro vrcholové handicapované sportovce. Tomáš se jím stal tak rychle, že nové regule minul – nevešel se do nich! Byla tam podmínka, že sportovec musí být úspěšný dva roky po sobě, ale Tomáš hned vystřílel účastnické místo, první medaile, stal se mistrem Evropy. Kvůli své rychlosti, o které nadšeně mluví média, ta dvě po sobě jdoucí léta prostě neměl! Talenty od pánaboha se asi nenosí. S tím ministerská pravidla nepočítala!“Libor i Tomáš mají však v posledních měsících informace o tom, že systém se má změnit. 

Hodně věcí si Tomáš dofinancovává sám, má docela drahý koníček. Pokud mluvíme jen o jeho zbraních, nezastavíme se na sto tisících korunách. Jednu zbraň má Peša vlastní, další zapůjčené (cena jedné kvalitní je kolem čtyřiceti tisíc). Především plánované výjezdy do zahraničí jsou drahé a složité. „Ale v rámci přípravy před Tokiem musí sportovec pro formu nastřílet jisté tréninkové objemy,“ dokončuje Libor. „Chystáme vše potřebné pro cestu do slovinského Osijeku, na závod SP, i do dalekého Sydney (MS), a pro příští rok například tréninkový kemp v polské Vratislavi.“

Tomášovy dny dostaly najednou docela jiný rytmus: „Mám to teď hodně rozsekané – tréninky, závody. Střelba vyžaduje soustředěnost, sebeovládání, fyzičku i ovládnutí emocí. Když jsou dva závody v jeden den, bývá to hodně náročné. Učím se také anglicky, abych se dokázal domluvit,“ zakončil naše setkání. 

 
--------------------------------------------
Tomáš Pešek (*1993)– český handicapovaný reprezentant ve sportovní střelbě (disciplíny vzduchová pistole, standardní vzduchová pistole, sportovní pistole a libovolná pistole), člen SSK Třebeš, také člen ČATHS. I když začal sportovec střílet až v roce 2016, ovládl velmi rychle evropské i světové pole soutěží, vedle zisku medailí stačil vytvořit i několik nových českých rekordů. Trénuje s Karlem Málkem a Liborem Kračmarem.
 
Jeho nejsilnější disciplíny jsou:P1 – vzduchová pistole, 60 ran na 10 m v čase za časový úsek hodina a půl (2. místo ME Bělehrad 2018, 3. místo SP Chateauroux 2018, 5. místo SP Al Ain 2019), P4 – libovolná pistole (malorážní pistole) 60 ran na 50 m (4. místo SP Chateauroux) a P5 – standardní vzduchová pistole, na 40 ran na 10 m, kdy na jednu pětirannou položku je čas deset sekund (1. místo ME Bělehrad 2018, 2. místo SP, GP Štětín, 2018, 8. místo SP Al Ain 2019).
Minulý rok se svými výsledky postaral o zisk účastnické kvóty pro paralympijské hry v Tokiu v roce 2020. Po ocenění odborné poroty vítěz ankety Nejlepší handicapovaný sportovec a zároveň i Objev roku (2018).
 
Tomáš Pešek pracuje jako grafik v reklamní agentuře, je ženatý, má syna.
 
Český střelecký svaz, z. s.,má zastoupení ve všech krajích ČR. Jediná větší základna pro sportovní střelbu handicapovaných je Olomouc. Zájemci se mohou přihlásit v kterémkoliv střeleckém klubu, záleží ale na tom, jaké dokáží v lokalitě vytvořit podmínky. Handicapovaní střelci se zúčastňují celorepublikových soutěží ve stejném termínu, po boku zdravých sportovců. Členové ČSS platí příspěvky.
 
Více www.shooting.cz (nebo mail: shooting@shooting.cz) a na stránkách KS ČSS v Olomouci (olomoucky@shooting.cz).
 
SSK Třebeš,Hradec Králové (Královéhradecké – KS ČSS) – je orientovaný na provozování sportovní střelby s důrazem na výchovu mladých střelců. Více na www.ssktrebes.cz (nebo mail ssk.trebes@seznam.cz)
--------------------------------------------

...


Líbil se vám Tomášův příběh? Podpořte časopis Můžeš zakoupením výhodného předplatného, dostanete jej každý měsíc do vaší schránky. Návod, jak na to, najdete zde. Číst můžete také elektronicky na platformě Alza Media.


  • 1

Aktuální číslo

září 2020

září 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta