Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Pes na míru a do každého počasí

Sledovali jsme malou část obtížné práce trenérky asistenčního psa i proces předání fenky mladé slečně s tělesným postižením. Co také obnáší příprava takového pomocníka na míru?

Text: Michaela Zindelová
Foto: Jan Šilpoch
 
Poslův Mlýn, srpen 2017
 
Přijíždíme na reportáž na konci týdenního rekondičního tábora do rekreačního areálu Poslova Mlýna u Doks. Psa by ovšem do dnešního domluveného termínu skutečně „nevyhnal“. Celý den prší a fouká studený vítr. První, co v areálu zahlédnu, je asi padesát lidí všeho věku pod plachtou obrovského stanu, někteří na vozíku. A samozřejmě nechybějí čtyřnozí pomocníci s označením „asistenční pes“.

Aby se mi mohla vedoucí rekondičního pobytu, trenérka asistenčních psů a odbornice na canisterapii Irena Soukupová věnovat, starají se o skupinu dvě studentky kineziologie. Trenérka, doprovázená dvěma fenkami ve výcviku, Ruby a Daisy, mi na hned začátku krátce vysvětlí, proč tenhle rekondiční pobyt „praská ve švech“: „Jde o jeden z nejlepších táborů, co se týče bezbariérovosti. Pobytový tábor pro vozíčkáře se tady pod záštitou Ligy vozíčkářů koná pravidelně už od roku 2012.“
 
Užitečná skládanka

Irena Soukupová vede rekondiční pobyty pro vozíčkáře a jejich čtyřnohé pomocníky více než 10 let. Někteří klienti se hlásí opakovaně, další se s nově vycvičeným psem přidávají. „Bereme s sebou i klienty, kteří zatím vlastního pejska nemají, ale zde se s ním seznámí a učí se, jak s ním pracovat,“ dodává trenérka.
 
Výcvikový program probíhá každý den: „Cvičí se dopoledne a odpoledne na louce nebo v lese, pohybujeme se převážně venku,“ říká Irena, „a vždycky na závěr pořádáme soutěž o pohár Ligy vozíčkářů. Jednotlivé disciplíny se přizpůsobí lidem s handicapem a výhrou nebývá pouze pohár. Soutěžíme hlavně pro pobavení a legraci…“ 

...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

květen 2020

květen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta