Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Pchjongčchang 2018

Zatímco ve sportovcích bez postižení ještě doznívají emoce ze zimních olympijských her, na sportovištích v jihokorejském Pchjongčchangu je už brzy (9.–18. března) vystřídají jejich kolegové s handicapem. Na XII. zimních paralympijských hrách nebudou chybět ani čeští sportovci.

Text: RADEK MUSÍLEK
Foto: JAN ŠILPOCH
 
Podle informací dostupných v době uzávěrky tohoto čísla vysílá Česká republika do Jižní Koreje 18 sportovců. Je to však především díky účasti družstva sledge hokejistů. Jistou nominaci mají také čtyři lyžaři.

Přestože je v naší výpravě dvojnásobná paralympijská medailistka Anna Pešková (roz. Kulíšková), nejvyšší ambice a šance na drahý kov mají nejspíš sledge hokejisté, kteří na předešlých dvou paralympiádách vždy skončili pátým místem. Na té minulé v Soči navíc Česká republika poprvé po letech vyšla medailově zcela naprázdno.

Věřme, že se tedy podaří zastavit patrný trend, kdy se s každými dalšími hrami od roku 2002 tenčí naše medailové zisky a propadáme se v pořadí národů. Zatímco před šestnácti lety si ze Salt Lake City přivezla naše výprava dvě zlata, jedno stříbro a dva bronzy, z Turína (2006) už to bylo jedno stříbro a z Vancouveru v roce 2010 již pouze jeden bronz. Posledně dvě jmenované „placky“ přitom na sjezdovkách vybojovala právě Anna Kulíšková.

Pro srovnání uveďme, že zcela opačný trend zažívají naši sousedé ze Slovenska, kteří se mohli po Soči 2014 právem pyšnit 6. místem v konečném pořadí národů. Na tento trend jsme se mimo jiné zeptali v malé anketě mezi některými našimi stávajícími reprezentanty (viz box na konci textu).
 
Pavel Bambousek (33)

Lyžař-paraplegik. Na monoski pojede slalom, obří slalom, super G a sjezd. Na paralympiádě bude startovat poprvé. „Je to vrchol mé sportovní kariéry. Nic většího zkrátka není,“ říká Pavel.

Vzhledem k nabité mezinárodní konkurenci by byl rád za umístění do 15. místa v každé z disciplín. Top 10 považuje za opravdový úspěch. Zatím si nejvíc považuje umístění na pódiu v rámci evropského poháru, 15. místa z mistrovství světa a také finále světového poháru.
 
Patrik Hetmer (34)

Lyžař se zrakovým postižením. Jeho trasérem bude Miroslav Máčala. Společně pojedou všechny disciplíny – sjezd, superobří slalom, superkombinaci, obří slalom i slalom speciál.

Po Soči 2014, kde obsadili sedmé místo v superkombinaci a osmé místo ve slalomu, se jedná se o jejich druhou společnou paralympiádu. Tentokrát bude Patrik považovat za úspěch každé umístění do páté pozice. „Ještě před rokem bych mluvil o medaili, teď jsem i kvůli zranění a dlouhé závodní pauze opatrnější. Konkurence je obrovská.“

Patrikovým dosavadním největším úspěchem je bronz z MS 2015 v Kanadě z obřího slalomu. Cení si také bronzu ze Světového poháru v Tarvisiu 2016 a v témže roce vyhrál se svým trasérem dva superobří slalomy ve finále Evropského poháru ve švýcarském Obersaxenu.
 
Miroslav Lidinský (45)

Lyžař po amputaci levé nohy pod kolenem (střelné ztrátové poranění z bojového nasazení v Afghánistánu). S lyžováním začal po úrazu v roce 2010, v Pchjongčchangu nastoupí k rychlostním i technickým disciplínám – sjezdu, superobřímu slalomu, superkombinaci, obřímu slalomu a slalomu speciál. Jedná se o jeho první účast na zimní paralympiádě. „V kategorii stojících, ve které závodím, bude startovat podle odhadu kolem padesáti až šedesáti závodníků. Proto bych považoval za úspěch umístění v první polovině, a kdybych se vešel do dvacítky, budu moc rád,“ doufá lyžař.
 
Miroslavovým dosavadním největším úspěchem je třinácté místo ve slalomu speciál z MS 2015 v Kanadě a celkově dvacáté místo v evropském poháru z loňské sezony. „Jako bývalý příslušník ozbrojených sil považuji start na ZPH jednoznačně za nejvyšší možnou metu. Jsem hrdý na to, že budu mít zase na kombinéze česku vlajku, i když teď na lyžařské. Mrzí mě ale, že reprezentovat ČR v parasportu zatím nehodlá žádný další kolega z ozbrojených či bezpečnostních sborů. Vím o mnoha, ale zatím jsem sám…“ říká Miroslav Lidinský.
 
Anna Pešková Kulíšková (31)

Lyžařka se zrakovým postižením. V roli trasérky bude startovat Michaela Hubačová. Jejich disciplínami bude sjezd a super G.
Anna je držitelkou stříbrné a bronzové medaile z her v Turíně a Vancouveru. Závody v Pchjongčchangu tak budou její třetí paralympijskou účastí. Kromě toho byla také mistryní světa. V roce 2011 však svoji vrcholovou závodní kariéru přerušila. „Vzhledem k tomu, že jsem několik let nezávodila, jsem na mateřské s dvojčaty a účast na paralympiádě přišla jako blesk z čistého nebe, myslím, že ode mě snad nikdo nic velkého neočekává. Zatím jsem neměla možnost porovnání se světovou špičkou. Budu ráda, když v obou disciplínách dojedu do cíle s pocitem dobré jízdy.“

Návrat k závodění začal na jaře 2017. „S mojí trasérkou jsme se hecly a vyrazily na MČR. Chtěly jsme si vyzkoušet, jestli ještě zvládneme dvě kola obřáku. Na podzim jsme absolvovaly několik dní tréninku na ledovci a pak se nám podařilo vyjet na závodech body, takže můžeme startovat na paralympiádě. Je neuvěřitelné, že mi život naděluje další příležitost zažít něco jedinečného a nevšedního. Moc si toho vážím,“ říká Anna.
 
Sledge hokej

Česká sledge hokejová reprezentace se na zimních paralympijských hrách objeví potřetí v řadě. Předchozí dva starty dokázala přetavit vždy v páté místo. Letos nejsou nereálné medailové ambice, což podporuje například nedávný bronz z turnaje v japonském Naganu.

Na levém křídle bude v českých barvách nastupovat také vozíčkář a všestranný sportovec Zdeněk Krupička (38), jehož domovským klubem je pražská Sparta. „Paralympiáda je ta nejvyšší meta, kam se může sportovec dostat. To pro mě prostě znamená všechno,“ říká Zdeněk.


---

Článek vyšel v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Číst jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

září 2019

září 2019

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta