Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

O samotě a jiných zlech

V korespondenci Konta Bariéry jsme našli příběh, který bohužel není nikterak výjimečný. I když rádi píšeme o úspěších lidí bojujících s nepřízní osudu, nemůžeme přivírat oči před všední skutečností: solidarita a pomoc se neměří jen množstvím vyplacených miliard.

Text: Zdeněk Jirků          
Foto: Jan Šilpoch

Paní Martina z Ostrova nad Ohří má dvojčata, Moniku a Kateřinu. Děvčata se narodila ve dvacátém osmém týdnu těhotenství a – jak to v podobných případech bývá – přinesla si do života těžká břemena. Katka trpí syndromem VACTER, tedy souběhem několika vrozených vad. Inkontinence, výživová sonda, genetické onemocnění tuberózní skleróza, na kterou zatím není léčba. Seznam by byl dlouhý. Monice byl diagnostikován syndrom ADHD, zjednodušeně řečeno hyperaktivita spojená s menší schopností pozornosti. A k tomu zatím zvládnutá rakovina kůže jejich maminky.

Bývalá basketbalistka už si zvykla, že její život je jedna nepřetržitá těžká směna po čtyřiadvacet hodin. Bez přestávek na oddych, bez nároků na chvilku uvolnění, bez naděje, že někdo pomůže, kdyby už ona sama nestačila. Malinkou oporou je už dospělý syn, který sice bydlí nedaleko, ale má už svůj život, a navíc studuje v zahraničí. Takže co byste, paní Martino, nejvíc potřebovala? „Alespoň malou jistotu, že někde je někdo ochotný mi pomoci. Občas, na chvilku, sem tam…“

Rodiče nemá, s bývalým partnerem se vztahy jakžtakž urovnaly. Martina je ukázkovým příkladem osudů maminek s postiženými dětmi. Péče jim zabírá tolik síly a času, že na partnera už nezbývá. A mnozí muži nevydrží. Když pak dokonce chybí širší rodina, přichází vzduchoprázdno, ve kterém pevný bod nenajdete.

...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

květen 2020

květen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta