Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Neparalympijský, ale vyhledávaný

Florbal vozíčkářů je dynamická týmová hra. Družstva mohou být smíšená, v současné době se tak objevuje v české extralize čtveřice hráček. Jednou z nich je Zuzana Přibilová, která se pere za pražský Tatran.

Text: Michaela Zindelová
Foto: Jan Šilpoch
 
V Zuzaniných šestnácti nastal předěl. Dělala do té doby gymnastiku, hodně sportovala. Jednou ovšem špatně odhadla celkovou situaci na lyžích, na nezvládnutém skoku se podepsaly klimatické okolnosti i neznalost lokality. „Hodně mi pomohlo, že mě po úraze podrželi rodina i kamarádi, díky taťkovi jsem o sportu uvažovala už v motolské nemocnici. Navrhoval plavání…“ vzpomíná Zuzka. 

Pohyb ve vodě si vyzkoušela už v Kladrubech, sport se pro ni stal spojnicí mezi dosavadní a novou situací. Zřejmě jej měla zabudovaný v genech. Zuzana vlastně vyměnila plavání za gymnastiku, stejný byl rytmus, pravidelný trénink třikrát týdně. „Po nějaké době mi ale začala vadit individualita plavání, přestalo mě to bavit,“ ohlédne se s úsměvem. „Pak jsem se náhodou byla podívat na florbal a hrozně se mi líbilo to týmové hraní, rychlost i dynamika.“ 

Zuzana se po prvním tréninku přihlásila do Tatranu Střešovice, a „téčko“ na dresu nosí od té doby pořád. Pravidla jsou stejná jako pro florbal zdravých, pouze s několika specifiky pro hru na vozíku.Vítězství na branky potřebuje rychlou reakci, umění manipulace s míčkem i taktické myšlení.Tým trénuje jednou týdně a Zuzana se dopravuje autem na místo rovnou z práce. 

První roky byly podle jejích slov krušné, vyzkoušela různé pozice v poli, musela se hlavně naučit ovládat hokejku. Zvládla to skvěle – a byla nominována i do reprezentace. „Florbal má ve sportovních disciplínách zvláštní pozici,“ vysvětluje hráčka. „Je hodně vyhledávaný, přestože zatím nepatří na paralympiádu. Hraje se však česká extraliga, ve které soupeří osm týmů!“

Ke každému duelu patří tvrdost, ale zároveň zůstává přátelský. Zapojují se do něj i hráči s preferencí jiného sportu, třeba reprezentanti ve sledgehokeji: Vápenka, Matoušek nebo Krupička. Nestával a Šimonek se zase věnují plavání. „Nemůžu se zcela poměřovat s kluky, delšími a silnějšími než já, někdy neubojuju tolik – takže se jen někdy dostanu do sestavy na turnaje doma i v zahraničí – mimo jiné také před dvěma roky na European Wheelchair Floorball Tour v Praze,“ uzavírá mladá sportovkyně.
 
----------------------------------------------------------------
Florbal vozíčkářů podle Zuzany Přibilové 
Atraktivní, technická, a především kolektivní hra, hráčská družstva mohou být smíšená – společně hrají muži i ženy. Jde o kolektivní sport, kde záleží na výkonu každého jednotlivce, aby mohlo uspět celé družstvo. V poli hraje na góly pět hráčů a brankář. 
Máte zájem? Najděte si tým nejbližší vašemu bydlišti a kontaktuje někoho z vedení (na webu v sekci Liga je záložka, kde najdete potřebné kontakty). Více informací www.florbalvozickaru.cz.
 
- Základní pro hru je florbalová hokejka, pro začátek stačí levnější nebo vám jednu zapůjčí klub.
- Problémem je vozík, potřeba je se speciálními šikmými koly, ceny jsou ovšem vysoké. Kluby mívají někdy „erární“, které zůstaly po jiných hráčích.
----------------------------------------------------------------
 
...

Text vyšel v říjnu a najdete jej také v našem archivu. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej do své schránky vždy na začátku měsíce. 
  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2020

červenec - srpen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta