Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Nechodí, ale létají

Dnes už nikoho nešokuje, že se vozíčkáři potápějí nebo skáčou s padákem. Ovšem pilotování letadla? Pro někoho možná překvapující, ale už i v České republice je prvních pět nechodících průkopníků na báječných létajících strojích.

Autor: Radek Musílek
Foto: Jan Šilpoch
 
Křídla jim sice dávají „jen“ ultralehká letadla, ale i tak jde o krásnou zálibu a především ukázku dalšího posunutí hranic možného. Většina laiků má pilotování za náročnou činnost pro hrstku vyvolených. Vždyť vzepřít se gravitaci a naplnit tak odvěký lidský sen má v sobě stále cosi magického. Z historie známe příklady válečných pilotů, kteří se po ztrátě nohou vrátili do kokpitu. Kdo by neznal legendárního Meresjeva? Jenže v tomto případě se jedná o skutečné vozíčkáře po úrazu míchy, kteří před svým úrazem neměli s pilotováním nic společného.

V zahraničí má létání nechodících delší historii a zpoza hranic také doslova přiletěla inspirace k nám – to když se letecký nadšenec Petr Bucháček z pražského Aeroklubu Letňany vrátil se svým letadélkem Piper J3 Cub z dlouhé výpravy po Evropě. „Na jednom letišti v Itálii jsem si všiml skupiny vozíčkářů. Dali jsme se do řeči, pozvali mě na večeři a já se dozvěděl, že se tu létání věnuje hned sedm vozíčkářů, a jeden z nich je dokonce předseda místního aeroklubu! Ukázali mi svoje speciálně upravená ultralehká letadla a já viděl, jak je to snadné,“ vzpomíná Petr. 

Nadchl se pro myšlenku, že by se něco podobného mohlo rozvinout i v České republice. Po návratu tedy kontaktoval asociaci paraplegiků CZEPA a ke konci roku 2015 uspořádal seminář, na kterém představil dvaceti přihlášeným vozíčkářům možnosti létání na paraglidu, rogalu a tzv. ultralightech neboli letadlech do 450 kg.

Skoro jako v autě?

Ze semináře se také nakonec vyklubala pětice budoucích nechodících avioniků z různých koutů republiky. Ke spolupráci přizval Petr také doktora Davida Melechovského, leteckého lékaře. To aby bylo vše podchyceno podle regulí. Létání vyžaduje zodpovědný přístup a vozíčkáři jsou dvojnásob pod drobnohledem...

...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

září 2018

září 2018

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta