Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Motýlek létá neúnavně

Uprostřed velkého sídliště na okraji Prahy se každý den odehrává zdánlivě obyčejný, ale ve skutečnosti vzácný jev – děti i dospívající si zvyšují svou šanci stát se jednou dobrými lidmi. Ne, že by nyní byli méněcenní, spíš jim dosud životní podmínky a okolnosti nepřály. Některé mají postižení, třeba i vážná, jiné neúplnou rodinu a další například i značný kus materiální bídy.

Text: Zdeněk Jirků
Foto: Jan Šilpoch

Ředitelka komunitního centra Motýlek Hana Urbanová říká: „Občas uděláme i sbírku oblečení a vždy je co rozdávat. Ale nejdůležitější je, třeba v našem nízkoprahovém klubu, že sem po škole mohou přijít, najít kamarády, popovídat si o svých trápeních, poradit se o rodičích, o škole, třeba i o zdravotních potížích. Také se připravit do školy a dozvědět se něco nového o souvislostech kriminality, záškoláctví, o šikaně…“ 

To je však jen jedna ze zdejších služeb. Stejně důležité je další „oddělení“, které pomáhá dětem se zdravotním postižením. Jen rodiče takových dětí vědí, jak je pro ně obtížné zvládnout sebeobsluhu – od oblékání přes telefonování, cestu hromadnou dopravou až po jednoduchý nákup, řečové dovednosti i alternativní komunikaci, dobrou orientaci v čase a prostoru a mnoho dalšího, co se zdravé děti naučí zcela přirozeně.

A pak je tu „škola rodičů“ neboli citlivá a účinná podpora, aby rodiny měly dobré podmínky pro východu dětí. Od vhodného bydlení přes dobré hospodaření s financemi, vedení domácnosti až po zvládnutí nejtěžších životních situací. V takových případech Motýlek létá až do domácností. Zásada je jedna – nezůstávejte se svými potížemi sami...

...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.

  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2020

červenec - srpen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta