Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Medikaci odmítá, problémy si nepřipouští

Libor Bohdanecký z Hradce Králové naplnil sen mnoha kluků a stal se na řadu let profesionálním hasičem. Narodily se mu tři děti, sportoval a vedl aktivní život. Ničeho z toho se nehodlá vzdát ani dnes. Jen se on a jeho okolí muselo vyrovnat s tím, že se před necelými dvěma roky dostal po pracovním úrazu na vozík.

Text: Radek Musílek
Foto: Jan Šilpoch
 
Hasičem se Libor (48) stal v podstatě náhodou, když hledal práci v oboru chemie, kterou vystudoval na vysoké škole. Nakonec ale u téhle náročné a odpovědné profese zůstal devatenáct let, s několikaletou přestávkou, během které si vyzkoušel také službu v řadách policie. Před dvěma lety se mu však stala nehoda během lezeckého výcviku hasičů ve skalách. Po pádu si poškodil míchu v oblasti pátého krčního obratle a následky byly nesmlouvavé: ztráta hybnosti dolních končetin a také výrazné postižení končetin horních. 

Život se tak během okamžiku zásadním způsobem změnil. Devět měsíců strávil léčbou a rehabilitací. Doma je teprve něco málo přes rok a stále získává nové zkušenosti z nastalé situace. Zdá se však, že vše bere optimisticky a s nadhledem. „Netrpím žádným sentimentem po tom, co jak bylo. Snažím se vplout zpátky do života. Jak jde čas, tak se postupně vyrovnávám, že to nějak je a nemá cenu špekulovat. I když začátky pochopitelně nebyly snadné. Vedl jsem před manželkou různé řeči, byť v nadsázce. Takže mi tenkrát raději doma gaučem zatarasili cestu na balkon ve dvanáctém patře,“ směje se bezprostřední chlapík, který přes všechny zážitky vypadá o deset let mladší, než ve skutečnosti je.
 
Metoda postupných kroků

Pomoc psychologa prý ani nepotřeboval: „Jen kvůli pojišťovně jsem musel na psychiatrické vyšetření, kde si poznamenali, že odmítám medikaci a nepřipouštím si problémy. Přišlo mi absurdní, abych bral nějaké prášky kvůli tomuhle. Když to srovnám s tím, co jsem zažil jako hasič, jakými příběhy museli projít někteří lidé, u nichž jsme pomáhali – povodně, dopravní nehody… Kolikrát to bylo mnohem horší než moje situace a každý se s tím musel nějak vyrovnat. Víc by byl psycholog užitečný pro ně i pro samotné hasiče. Já jsem třeba hned v prvním roce svojí práce zasahoval u deseti smrtelných nehod,“ líčí kapitán ve výslužbě Libor Bohdanecký.

...

Celý příběh je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.  • 1

Aktuální číslo

květen 2018

květen 2018

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta