Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Lucie Suková: Lepší bez ruky než bez mozku!

Lucka Suková přišla před třemi lety při autonehodě o levou paži. Nijak jí to však neubralo na životním elánu. Věnuje se spoustě koníčků a v řadě z nich by jí měla pomáhat nová protéza, kterou pro ni finančně podpoří Konto Bariéry.

Text: Radek Musílek
Foto: Jan Šilpoch

U stolu v kuchyni jednoho píseckého paneláku způsobně sedí tmavovlasé děvče, hraje si s morčetem a kolem nohou se prochází kočka. Lucka působí až zakřiknutým dojmem a vůbec bych se tomu nedivil. Ona i její maminka Romana (44) za sebou mají krušné momenty.

V listopadu 2016 se jim ještě společně s babičkou přihodila těžká autonehoda. Náraz do stromu způsobil všem třem pasažérkám těžká zranění. Lucka přišla o levou paži těsně u ramene a bez újmy nezůstaly ani nohy. Ty se však lékařům podařilo natolik uzdravit, že vozík musela používat naštěstí jen několik měsíců během rekonvalescence a dnes už fungují úplně normálně.

Hrdinkou ve filmu

Můj první dojem byl však zcela mylný. Lucka se brzy osmělila a dala průchod své extrovertní veselé povaze. Ledy prolomilo nejprve povídání o tom, proč jsem já sám na vozíku, což ji i maminku zajímalo. Bylo znát, že téma sžívání se s handicapem je pro obě stále čerstvé. Pak už jsme plynule přešli na její domácí mazlíčky, které má asi jako největší hobby…

Nadšeně mi tak vypráví nejen o morčeti a kočce, ale také o králíkovi a holubech, které má u tatínka. Ráda také jezdí na koni, u kterého se shodou okolností seznámila s koňačkou, jež také nemá ruku. Jezdí na letní tábory s koňmi, kde na nich nejen jezdí, ale také se o ně stará.

Překotně přidává vyprávění o tom, jak ráda jezdí také na kole, kolečkových bruslích, nebo o hodinách baletu, který však dost bolí. Neví, co dřív. Přitom chce mít ještě dost času na kamarády. Těmi je, zdá se, vcelku obklopena. Všechny porazí v páce a se spolužáky nemá kvůli svému handicapu vůbec žádný problém. Snad prý jen jednou při tělocviku nějaká spolužačka poznamenala, ať ji nenasazují při vybíjené. S energií sobě vlastní odvětila, že je lepší nemít ruku než mozek, na což tělocvikář údajně jen zíral…

Ráda by hrála ve filmu s příběhem o hrdince bez ruky. Jako ve snímku Surfařka. Kinematografie je vůbec její velkou zálibou. Dobrou čtvrtinu našeho setkání mi Lucka vyprávěla různé pasáže a oblíbené scény z filmů. Sama natočila krátké vyprávění o sobě na YouTube, ale kariéru youtuberky už stačila zavrhnout, protože nechce, aby ji na ulici poznávaly neznámé děti.

Na můj dotaz chvíli přemýšlí, co vlastně bez ruky nezvládne. „Tkaničky jsem se naučila zavazovat z nudy už v nemocnici. Ale nezvládnu oddělit bílek od žloutku přeléváním obsahu vajíčka, když při pečení potřebuji připravit sníh. Culík je taky problém, ale to se naučím s pomocí vysavače. Taky lakování nehtů je svízelné,“ líčí Lucka, která však zároveň plánuje, jak si nalakuje nehty na nové protéze. Takové plány se asi moc nebudou zamlouvat protetikovi, ale u děvčete jejího věku je to zcela pochopitelná úvaha. Maminka její nadšení trochu mírní – budou muset ještě prověřit, zda by lak nepoškodil speciální povrch imitující lidskou kůži.

Ruka v autobuse

Protéza, kterou by měla Lucka díky projektu Konta Bariéry Run and Help získat, je skutečně speciální a stojí 1,4 milionu korun. Bionická protéza pro ni nebude úplnou novinkou, jednu už používala. Na rozdíl od nově plánované pomůcky však měla elektronické pouze zápěstí, loket se pohyboval mechanicky. Z téhle protézy už vyrostla, a navíc se porouchala: „Mamka mi jednou říkala, ať se s ní raději nedržím v autobuse, protože když se to zasekne, nebudeme moci vystoupit nebo tam budu muset nechat tu ruku viset na tyči,“ směje se Lucka.

Humor a nadsázka Lucce nechybí, což maminka pozoruje s patrnou radostí. Lze však poznat, že pro ni je vše o poznání těžší. Auto řídila právě ona a nepamatuje si, proč se vlastně nehoda stala. Přestože si vzpomíná na světla vozidla, která viděla proti sobě, byla oficiálně označena za viníka. Dodnes neřídí, byť to patřilo k jejím oblíbeným činnostem. Z psychického otřesu se stále odborně léčí. Navíc si trvalé následky odnesla i její matka, jejíž stav byl natolik kritický, že lékaři nevěřili v přežití.

Podle paní Romany byla proto podceněna následná péče, takže její maminka je trvale odkázána na vozík, pobývá v nedaleké Diakonii, kam ji s Luckou chodí navštěvovat, nebo si ji berou domů na návštěvy, při kterých se potýká s miniaturním výtahem. Shodou okolností je dům naštěstí jinak přístupný bez schodů. To, že nebude chodit, přitom hrozilo i samotné paní Romaně.

Naše setkání však nekončíme smutně. Lucka mi ukazuje obrázky, jejichž malování se ráda věnuje a slaví s nimi úspěchy. Vždyť byly vybrány k adventní výzdobě na radnici! A nakonec se jde s maminkou a morčetem v kapuci bundy podívat na moje auto s ručním řízením. Vstřebává informace o fungování automatické převodovky a možnostech úprav pro řízení jednou rukou. Tahle holka se v životě neztratí!

...


UPOZORNĚNÍ! Letošní ročník Run and Help musel být odložen, pořízení speciální protézy pro Lucku však můžete podpořit přímo na webu Konta Bariéry zde.

Podpořte časopis Můžeš zakoupením výhodného předplatného, dostanete jej každý měsíc do vaší schránky. Návod, jak na to, najdete zde. Číst můžete také elektronicky na platformě Alza Media.
  • 1

Aktuální číslo

listopad 2020

listopad 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta