Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Jan Nevrkla: Plavání je radost

Setkání s člověkem, který odmítá být legendou sportu postižených, ale také odmítá hledání třetích cest a „výhodných“ kompromisů. Stojí si na svém a ví, že není a nebude jen chválen…

Text: Zdeněk Jirků         
Foto: Jan Šilpoch
 
Jak vaše cesta k dnešnímu, už renomovanému KONTAKTU bB vlastně začala?
Začala v lednu 1989, aniž bych to věděl. Úraz Martina Kováře, následná rehabilitace a jeho návrat na fakultu tělesné výchovy a sportu na vozíku. V té době zjevení: člověk na vozíku, ještě k tomu ten, co jsme ho znali z fotbálku, z hospody – a co teď? Jak se s takovým člověkem mluví? Každopádně pokračoval ve studiu a chtěl dělat i sport. Závodnímu sjezdovému lyžaři přišlo všechno z portfolia nabídky vozíčkářských sportů málo akční a málo podobné tomu, co znal z doby před úrazem. Plavání ho vtáhlo tím pocitem volnosti a chvilkového osvobození od vozíku. Já jsem koncem 80. let měl za sebou kariéru vrcholového plavce, delfínáře, studoval jsem trenérství plavání a trénoval jsem mimo oficiální struktury dva československé reprezentanty vyhozené ze střediska vrcholového sportu. Hledal jsem svoje skutečné místo, identitu. Martin přišel, jestli bych s ním začal chodit plavat. Všechno se potkalo. A po nějaké době mě postavil před hotovou věc – pozval na Strahov partu lidí, které poznal během pobytu v Hrabyni, a já jsem je měl vést plavecky, zajistit stravu, bydlení na bloku 12, kde jsem ještě nedávno bydlel jako „vrcholáč“.
 
Vy jste přece studoval trenérství plavání, takže taková novota to pro vás být nemohla…
Jako trenér pracujete s někým, kdo chce v plavání něčeho dosáhnout a má k dispozici plně funkční tělo. Tohle bylo něco jiného. Čeho chceme dosáhnout v plavání, jsme nikdo nevěděli a jak se naučit skutečně dobře plavat, když jsou důležité plavecké svaly ochrnuté, už vůbec ne. Ale od začátku se nad akcí rozprostřela ta mimořádná atmosféra, která dodnes na každého, kdo k nám přijde, dýchne. Intenzivní vzájemná komunikace, ve které se neřeší, co nemůžeš, ale co můžeš, a jestli najdeš chuť a schopnost to zkusit. Na tom začátku jsme s Martinem netušili, že naše spolupráce vyústí ve čtyři zlaté a jednu bronzovou paralympijskou medaili, 19 paralympijských medailí dalších plavců a založení plaveckých středisek v ČR s jednotnou metodikou a uceleným systémem od přímé práce až k fundraisingu a skutečné identitě programu.

...

Celý rozhovor je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2018

červenec - srpen 2018

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta