Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Jak se jezdí na C-Max?

Potřebujete-li ve voze ruční řízení, předváděcí jízdu můžete absolvovat obvykle jen jako spolujezdec. Redakce časopisu Můžeš však dostala možnost na pár dní vyzkoušet zajímavý a pro řidiče s postižením vhodný vůz i s ručním řízením.

Text: Štěpán Beneš a Petr Buček
Foto: Jan Šilpoch
 
Ford Grand C-Max je zajímavým experimentem na pomezí kategorií. Větší než kdejaký kombík, menší než velká SUV. Design nemusí sednout každému, auto je vyšší, avšak není tak rozložité jako minivany typu Ford S-Max nebo VW Sharan. 
 
Zapůjčený vůz byl ve vyšší výbavě Titanium a stál na 17palcových hliníkových ráfkách, které mu v poměru k velikosti vozu skvěle seděly. Benzinový motor 1,5 Ecoboost v kombinaci s automatickou převodovkou automobilu dostačoval pro veškeré běžné ježdění. Auto je kultivované, tiché, jízda je plynulá, pohodlná. V nižších otáčkách pomáhá motoru do zátahu turbo, a jak jsem si navykl u dnes již 13 let starého Fordu Focus kombi, se kterým občas jezdím, není potřeba se bát vyhnat jej do otáček. Nejen ve vyšších otáčkách jsem však měl místy dojem, že by autu s tak dominantním projevem a jízdou přece jen slušel silnější agregát. Nic naplat, zmenšování je dnes v módě. 
 
Spotřeba není nijak oslnivá – v kombinaci se autor tohoto textu nedostal pod 7,3 litru na 100 kilometrů. Testovaný vůz byl zcela nový, nezaježděný, možná tedy, že časem se spotřeba trochu usadí. Cenový rozdíl za silnější naftu je přibližně 80 tisíc korun, rozdíl, který zvýšené náklady na benzin nestihnou zřejmě za běžnou užitnou dobu vyrovnat. Budete ale možná jezdit častěji tankovat. Pokud bude auto navíc zatíženo více pasažéry a třeba i elektrickým vozíkem, řekne si samozřejmě o víc.
 
...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.


  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2018

červenec - srpen 2018

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta