Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Co nikdy nezaplatíte

Ve východočeském Rychnově nad Kněžnou dokázala skupina maminek dětí s nelehkým postižením doslova z ničeho vytvořit místo pro barevný život.

Text: Zdeněk Jirků
Foto: Jan Šilpoch 

Je to už více než třiadvacet let, co se manželům Červinkovým narodila dvojčata Jakub a Tomáš. Byla nedonošená, takže musela zůstat v inkubátorech. V čase nedostatku telefonů (zdá se to jako před sto lety!) chodila maminka Mirka telefonovat z místního obchodu do nemocnice, aby se každý den dozvěděla, jak se klukům daří. A právě tady poprvé uslyšela, že Tomáš má krvácení do mozku a prognóza jeho dalšího vývoje není pěkná.

Co tehdy mohla mladá žena vědět o životě postižených? Měla jen jednu zkušenost z rodiny – od tety, která prožila v padesátých letech podobnou situaci. Tehdy existovalo jediné řešení: dítě umístit do ústavu, pokud možno co nejdál od rodiny, aby návštěvy nerušily. A co měly rušit? Především všechny pokusy postavit se osudu.

Červinkovi se okamžitě vypravili do porodnice, kde se jim špatná zpráva potvrdila a od lékařů dostali rovnou doporučení na umístění syna do ústavní péče. Když přijeli domů, jen tiše seděli, až… Až manžel paní Mirky řekl: „Necháme si ho doma.“ Pro lidi, kteří neměli žádnou zkušenost s péčí o dítě s postižením, žádnou představu, co všechno se budou muset naučit a zvládnout, žádný odhad, jaké budou další roky, to byla hodně odvážná volba.

V Centru Orion dnes sedí Tomáš u počítače, na uších má sluchátka a hraje hry – má rád simulátory řízení, hlavně zemědělských strojů nebo kamionů. Neumí sice číst, ale umí si říci, co potřebuje, umí si sám domluvit asistenta, dohodnout se s ním na dalším programu… Prostě komunikuje a dělá radost rodině, babičce, dědovi i okolí. Viditelné plody tehdejšího odvážného rozhodnutí. A úžasné výsledky letité práce, do které se maminka spolu s dalšími ženami pustila. 

...

Celá reportáž je dostupná v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

únor 2018

únor 2018

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta