Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Černí koně

Zamyšlení Tomáše Poucha, který věří, že velké šance mají i ti v poslední řadě. Proto založil neziskovku a vrací zejména dětem s postižením radost ze života a sebevědomí.

Text: Zdeněk Jirků         
Foto: Jan Šilpoch
 
Moje mládí

Černí koně jsou vlastně plodem mého smiřování s vlastním postižením. Ve čtrnácti letech jsem při nehodě přišel o nohu. Myslel jsem si, že jsem s tím vyrovnaný. Snažil jsem se dokazovat svému okolí, že zvládnu všechno. I v práci, ať jsem byl kdekoli, jsem se snažil odvádět maximum. Ale protože mám sklony k tloustnutí, začal jsem jezdit na kole a začal jsem i závodit. I se zdravými. Tak jsem svůj handicap prostě přijal a skoro přestal vnímat.

Říkal jsem si: Tohle je vlastně krásná brána, kterou je radost projít. Začal jsem přemýšlet, co by se dalo udělat i pro další lidi, hlavně děti, kteří mají podobný problém jako já. Založili jsme malý cyklistický oddíl a přibrali jednoho vozíčkáře. Jeho zkušenosti s ježděním na handbiku nám otevřely oči – potřeboval nejen jezdit, ale také další servis po závodech, odpočinek, podporu… Tak vznikli Černí koně. Tedy ti, kteří sice nemají velkou šanci vyhrát, ale můžou překvapit. Pak jsme ale slyšeli: No dobře, ale kde mají postižení vzít handbiky? Našli jsme sponzora, koupili první stroj a dokonce i stan, abychom se mohli prezentovat.
 
Už se závodí…

Vlastně jsme založili kategorii postižených na normálních cyklistických závodech horských kol. To bylo důležité – neoddělovat se od zdravých, závodit a kamarádit s nimi. A fungovalo to. Samozřejmě jsme se museli naučit podporu pro závodníky, organizaci závodění, prostě nová věc, se kterou nikdo neměl zkušenosti.

Najednou jsem viděl, co vlastně handbike zvládne. Když je jezdec dobře trénovaný, skoro nemá omezení. K tomu všemu jsme rozšiřovali bezplatnou půjčovnu strojů. Dnes jich máme více než deset, včetně dvou elektrických, máme i tandemové kolo pro nevidomé.

Museli jsme také začít s osvětou a propagací. Prezentovali jsme se na různých větších akcích, třeba na cyklistických veletrzích. Postupně nám přitom došlo, že nejlepší je zaměřit se na děti. Začali jsme s návštěvami ve školách, letos jsme se už počtvrté ukázali na filmovém festivalu ve Zlíně. Je to důležité, protože spousta lidí má hodně zkreslené představy o možnostech lidí s postižením. A děti tak trochu nevědí, co se jim může třeba při sportu stát a jaké jsou pak důsledky na celý život.
 
Malá továrna

Co bylo nejtěžší? Vlastně nevím… Nadšení bylo a je, obtížné je samozřejmě shánění peněz. Ale to si tak trochu komplikujeme sami, protože se stále rozšiřujeme, chceme nové aktivity. Zkrátka jak rosteme, máme trochu větší starosti. Takhle vznikla i naše malá dílna na mém dvoře, kde už handbiky sami vyrábíme. Výhodou je, že každý kus je originál, přímo konstruovaný a vyrobený pro konkrétního člověka. Umíme respektovat jeho postižení, jeho přednosti, ale i jeho omezení.

Pomoc státu? S tím mám dost problém. Neustále se objevují nové výzvy na dotace. Jenomže když chcete prostředky získat, musíte se přizpůsobit naprosto formálním požadavkům. Někdy jen akce pro akci. Žijeme v době zvláštní nedůvěry. Máme výsledky, máme už léta praxe, máme objektivně prokazatelné úspěchy. Ale přesto se nám nevěří. Takže vyplňujeme, hledáme různé obezličky, jak najít náklady jen proto, abychom zajistili normální provoz a rozvoj Černých koní. Jenomže rubrika „normální provoz a rozvoj“ ve výzvách není. Ale to znají ve všech neziskovkách.

::::
Informace
:::


Černí koně
Neziskový integrační projekt, závodní tým i široká parta nadšenců a příznivců. V jejich dresech potkáte nejen cyklisty s handicapem, ale i rodiny s dětmi, cykloturisty nebo hobby závodníky. Přidat se může každý.

Černí koně organizují také velkou edukační tour, ve které přibližují život i sport lidí s handicapem veřejnosti, zejména dětem. V novém projektu Vítr ve vlasech se věnují stavbě dětských handbiků.

www.cernikone.cz

...

Článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
 
  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2018

červenec - srpen 2018

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta