Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Čas pro všechny

Zapomeňte na složité chronografy, komplikace či digitální vychytávky. Inkluzivní hodinky pro všechny, ať už postižení zraku mají, nebo ne, vynalezl student v Americe – a nejeden minimalis-ta by nad nimi zaplesal.

Text: Štěpán Beneš
Foto: EONE
 
Klasické hodinky si i přes nástup mobilního telefonu udržely svoji popularitu a snahy o spojení obou světů – analogového a digitálního – v podobě tzv. chytrých hodinek prozatím neumějí najít esteticky vhodný, a především užitečný kompromis. Na opačnou stranu spektra – tedy k co největší jednoduchosti, se upíná společnost Eone se svými hodinkami Bradley Timepiece – spolu s ukázkovým inkluzivním designem.
 
Bez ručiček

Hodinky Bradley není potřeba popisovat nijak dlouho – jde v zásadě o jednoduchý ciferník s vyznačenými hodinami v podobě výrazných proužků (trojúhelník na dvanáctce, delší proužky pro trojku, šestku a devítku, kratší pro zbytek). V průměru mají 40 mm, na výšku pak 11,5, připojit k nim lze různé pásky šíře 20 mm – kovové , kožené i látkové, podle vlastního gusta. Pouzdro je z titanu, nerezové oceli nebo keramické, ciferník pak nabízí titan, keramiku nebo hliník. Vydrží zběžný kontakt s vodou, například při dešti, na ponoření do vody však nejsou stavěné, stejně jako na intenzivní sportování.
 
Design je to netradiční a líbivý, ještě zajímavější ale začne být vynález ve chvíli, kdy si na něm chcete odečíst čas. Na těchto hodinkách nenajdete klasické ručičky, ale dvě kovové kuličky, které přidržuje na místě magnet spojený s hodinovým strojkem. Jedna putuje po vnitřní dráze na ciferníku a ukazuje minuty, druhá se posouvá po obvodu a vyznačuje hodiny, obě jsou pak pojištěné proti vypadnutí. Kdykoli by kuličky ztratily kontakt s magnetem, stačí rukou jemně zatřást a vrátí se zpět na své místo. Čas se nastavuje pomocí běžné korunky na boku hodinek. 
 
Zdánlivá jednoduchost kovového těla a celého provedení má hlubší smysl: čas na hodinkách Bradley si totiž můžete přečíst jak klasickým způsobem, tak diskrétně pohmatem například na pracovní poradě či v zatemněném kině. A úplně stejně tak můžete učinit, když jste nevidomí.
 
Design není jen pro vybrané

Společnost zmíněnou vlastnost, tedy že jde o hodinky vhodné pro nevidomé, neprodává nijak zvlášť okatě. Naopak je zdůrazněn jejich inkluzivní smysl – a poselství je jasné: chceme, aby náš výrobek mohlo používat co nejširší spektrum lidí nehledě na to, zda postižení mají či ne.
 
Koncept hodinek vytvořil před lety Hyungsoo Kim, student MIT (Massachusettského technologického institutu v USA, pozn. redakce) poté, co od kamaráda zvěděl omezené možnosti výběru pro osoby s postižením zraku (hmatové hodinky nebo hlasové sdělení). Za ambasadora (a také osobu, po které se hodinky jmenují) má společnost Bradleyho Snydera, námořního důstojníka, který přišel o zrak, když v Afghánistánu zneškodňoval výbušná zařízení – dnes však také dvojnásobného účastníka paralympijských her v plavání a několikanásobného medailistu.
 
Ocenění za svůj inovativní design posbírala společnost Eone už slušnou řadu a není se čemu divit. Výrobek obstojí v tvrdé konkurenci běžných hodinek a porovnáte-li jej s průměrnou nabídkou hodinek hmatových, určených lidem se zrakovým postižením, nemůže být rázem o nějaké srovnatelné konkurenci ani řeči. 
 
Ani zájemci z Evropy a České republiky se v tomto případě nemusí cítit ochuzeni – americká společnost sem hodinky zasílá. K dispozici jsou v elektronickém obchodě na stránkách eu.eone-time.com, pro pány i dámy v různých provedeních a povrchových úpravách od 265 EUR (přibližně 6900 korun) až po nejdražší model za 350 EUR (asi devět tisíc). Doručení do České republiky přijde podle volby přepravce na poměrně příznivých 6,50 nebo 12,50 EUR. 
 
-------------------------------------------------------------- 
Bradley Timepiece 
Hodinky s inkluzivním designem. Více na www.eone-time.com (v anglickém jazyce), elektronický obchod pro Evropu najdete na: eu.eone-time.com/collections/all.
-------------------------------------------------------------- 

...


Líbil se vám článek? Podpořte časopis Můžeš zakoupením výhodného předplatného, dostanete jej každý měsíc do vaší schránky. Návod, jak na to, najdete zde. Číst můžete také elektronicky na platformě Alza Media.


  • 1

Aktuální číslo

říjen 2020

říjen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta