Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Camino na kolečkách

Letos na jaře absolvoval vozíčkář Honza Dušek (36) Cestu svatého Jakuba neboli Camino de Santiago. V doprovodu skupiny přátel, dobrovolníků a svého syna Jendy (9) překonal věřící muž s roztroušenou sklerózou za měsíc 630 kilometrů poutě náročným terénem. Tak dlouhý úsek proslulé cesty na severu Španělska absolvoval pravděpodobně jako první nechodící Čech.

TEXT: RADEK MUSÍLEK
FOTO: PETR HIRSCH, TOMÁŠ LÉNÁRD, TOMÁŠ BRABEC

Dne 10. května 2017 putování začíná. Část účastníků se do Španělska přesunula letecky, část autem, které pak během cesty zajišťovalo doprovod. Honza si s sebou vzal mechanický i elektrický vozík, které podle chuti a potřeby střídal. „Když to šlo, rád jsem jezdil sám s električákem napřed před ostatními. Někdy ale byl terén natolik náročný, že bylo nutné, aby mě tahali na mechaničáku i za pomoci lan. Zasvé vzalo dokonce přídavné páté kolečko. To pak přišla na řadu improvizovaná oprava za pomoci lepicí pásky,“ popisuje Honza nesnáze během cesty. Ta připravila krásné okamžiky stejně jako lijáky, bahno, tropická vedra, skalnaté úseky i překročení nejvyššího bodu Cruz de Ferro ve výšce 1500 m n. m. Každý den se vycházelo tak okolo 9. hodiny a během následujících osmi hodin výprava urazila až pětadvacet kilometrů. To vše mohli zájemci sledovat na internetu díky on-line kameře na Honzově vozíku…
 
Životem nahoru i dolů

Prvním metrům cesty předcházely měsíce příprav a roky Honzova životního příběhu. Před patnácti lety si všiml, že se mu zamlžuje jedno oko. Prohlášení lékařky, že by se mohlo jednat o roztroušenou sklerózu nebo boreliózu, bagatelizoval. O rok později se oženil. Už měsíc po svatbě však důkladné nemocniční vyšetření ukázalo, že na očním měli pravdu. Dokonce s oběma diagnózami.

Život se měl záhy výrazně změnit. Na jedné straně se mu narodily tři děti, ovšem na straně druhé se Honzův stav postupně zhoršoval. Přišel o zajímavou práci v oblasti chemie, která ho už od gymnázia velmi bavila. Před pěti lety usedl na vozík, dokonce mu částečně vypověděly službu ruce, takže má problémy i se psaním. A jako by toho nebylo dost, prošel si také rozvodem. Dnes bydlí sám v domě s pečovatelskou službou ve Dvoře Králové. Nechybí mu však odhodlání se s osudem poprat...

...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2020

červenec - srpen 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta