Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Byl bych srab

Daniel Kafka (46) pracoval jako operativec u Služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR. Po nehodě na motorce se ocitl na vozíku, díky kolegům se však vrátil k policii coby civilní zaměstnanec analytického oddělení. Patří mezi nejlepší. A k tomu se letos stal novopečeným otcem.

Text: Radek Musílek
Foto: Jan Šilpoch
 
V budově zlínského Územního odboru Policie ČR na mě čeká muž, který sice sedí na vozíku, ale vizáží zcela naplňuje seriálové představy o svalnatém kriminalistovi se strništěm na tváři a tetováním na ruce. Dnes už sice policistou oficiálně není, ale v roli analytika je více než platným pomocníkem svých kolegů „s plackou“. Z jeho vyprávění o rocích ve službě i o novém působišti je patrné, že jde o srdeční záležitost. Ostatně návrat do práce mu svým způsobem zachránil život…
 
Zajímavější než v televizi

K Policii ČR nastoupil v roce 2001. Sloužil nejprve u Cizinecké a pohraniční policie, kde řešil především problematiku převaděčství, toužil však po přestupu ke kriminálce. V roce 2008 se na druhý pokus dostal na oddělení obecné kriminality ve Vsetíně. „Řešili jsme především krádeže aut a vloupačky. Je to hodně o práci s informacemi a lidmi. Také tím musíte žít a dělat to srdcem. Operativec prakticky nezná pracovní dobu. Vzpomínám si, jak se velitel jedno pondělí na poradě zlobil, že o víkendu na místní diskotéce neviděl ani jednoho operativce v civilu,“ líčí Daniel Kafka.

Jeho vyprávění o převlecích, získávání informací nebo tzv. kazeťácích (kázeňsky závadových osobách) je poutavější než leckterá televizní detektivka. Mimochodem – z této produkce prý s realitou snesou srovnání jedině Případy 1. oddělení.

V květnu 2010 se Danielovi podařil přestup do Zlína, kde se začal věnovat práci na prověřování a vyšetřování násilné kriminality – loupeže, sebevraždy, znásilnění, ale i podezřelá a náhlá úmrtí a podobně. I když o tuto pozici velmi stál, dodává zároveň, že se člověk neubrání jistému vlivu na psychiku. „Ne vždycky se daří po práci na případy nemyslet. Doma jsem se o tom nikdy nebavil, tak jsem se snažil vyčistit hlavu jinak. Třeba sportem a cvičením. Občas si pokecáte s parťákem. To je člověk, se kterým máte vztah třeba na patnáct let a je spíš jako vaše rodina než kolega v práci.“
 
Osudná zatáčka

Není divu, že taková profese působí až návykově. O to větší byl pro akčního Daniela Kafku otřes, který přišel 13. května 2012. „Nebyl jsem žádný zarytý motorkář, občas jsem se svezl jen tak pro radost. Ta mašina, na které se mi to stalo, dokonce nebyla ani moje, patřila mojí tehdejší ženě. Cestu z Vizovic do Vsetína jsem znal a užíval si četné zatáčky. Do jedné z nich jsem ale vlítnul moc rychle a uviděl proti sobě auto. Zvolil jsem menší zlo a položil motorku na bok, abych se vyhnul čelnímu nárazu,“ vzpomíná na osudový okamžik. 

Probudil se o dva dny později na ARO ve FN Olomouc. Ačkoliv neměl žádný zlomený obratel, páteř mu střihem přerušila míchu. „Doktor rovnou řekl, že to bez vozíku nepůjde. To jsem nechtěl vůbec přijmout. Vystudoval jsem FTVS UK Praha, závodil v atletice za dnešní Olymp Praha, do té doby jsem nevěděl, co je úraz, a žil v bláhové představě, že trénované tělo něco vydrží. Nevydrží nic…“ konstatuje lakonicky poručík ve výslužbě.

Po dvou týdnech na brněnské spinální jednotce se jeho stav začal zlepšovat, také se už mohl pohybovat na vozíku. „Tehdy mi to teprve všechno došlo a začal jsem přemýšlet o sebevraždě. Během práce u policie jsem jich viděl spoustu, takže způsobů mě napadala celá řada. Nakonec jsem si ale řekl, že bych byl srab. A nechtěl jsem to udělat i kvůli rodině.“

Velký podíl na obratu v Danielově myšlení měla také návštěva jeho kolegů, kteří ho ubezpečili, že se bude moci vrátit do práce. Inspirací jim přitom byla postava bývalého policisty – poradce na vozíku ve filmu Bolero, kterou ztvárnil Jan Potměšil. 

Po dvou měsících se Daniel dostal na rehabilitaci do Hrabyně. To ještě ani netušil, k jakému rozuzlení celé drama směřuje. Nejenže měl povzbudivý příslib návratu do práce, ale navíc zde potkal svou novou životní partnerku Leonu, která pracovala jako ošetřovatelka pacientů s poraněním míchy. „Úraz mě povahově změnil a najednou jsem potkal člověka, který mi rozuměl daleko lépe než moje bývalá žena, tak jsme se rozvedli, nikoliv však ve zlém,“ líčí.
 
Úspěšný návrat

V únoru 2014 bylo všechno připraveno na Danielův návrat do práce, byť jako občanského zaměstnance. „Na míru mi vytvořili pozici na odboru analytiky a kybernetické kriminality,oddělení kriminálních analýz, kterou chtěli obsadit, nejlépe bývalým operativcem nebo vyšetřovatelem. Všichni mi vycházejí maximálně vstříc a nikdy mi nikdo nedal žádným způsobem najevo cokoliv negativního,“ pochvaluje si Daniel Kafka, který patří k nejlepším analytikům v kraji a vysloužil si i ocenění od policejního prezidenta.
 
Věnuje se živým i odloženým spisům, většinou z oblasti sériové trestné činnosti. A dodává, že bez předchozí policejní praxe si to nedovede představit. „Musíte mít, jak se říká, policejní čuch, intuici a zkušenosti. Moje postižení mě v práci neomezuje, ale těžko si představit, že by to šel dělat vozíčkář, který před tím nebyl policajt,“ říká Daniel Kafka.

Jedno omezení však přece jen přiznává: „Nemohu jezdit do terénu přímo na místa činu, kde si analytici už předem zajišťují určité podklady. Jinak mám teď ale paradoxně přístup k daleko většímu množství informací, než jsem měl jako policista ve službě,“ pousměje se Daniel Kafka, který svou prací žije a nemá podle svých slov potřebu družit se s komunitou ostatních lidí na vozíku. Sice by byl nejspíš úspěšným parasportovcem, ale raději si zacvičí sám doma.

Hlavně má však zcela nový životní náboj. V únoru se mu s přítelkyní narodilo první dítě – syn Daniel. Tenhle příběh má zkrátka opravdový happyend. 

...

Oslovil vás příběh? Podpořte časopis Můžeš zakoupením výhodného předplatného, dostanete jej každý měsíc do vaší schránky. Návod, jak na to, najdete zde. Číst můžete také elektronicky na platformě Alza Media.
  • 1

Aktuální číslo

listopad 2020

listopad 2020

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta