Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Bojovník s bionickýma rukama

Drtička větví dokázala Jana Kříže připravit o obě ruce, jeho vůli vést plnohodnotný život ale nezlomila. Tragický úraz vzal dnes už skoro patnáctiletý kluk jako výzvu. Přes svůj handicap se učí hrát na pozoun – chce být profesionální muzikant. A krutému osudu ukazuje s novými bionickými protézami paroháče.

Text: Lucie Nekvasilová
Foto: Jan Šilpoch

Zkušený uživatel prý zvládne vzít bionickou rukou slepičí vajíčko, aniž by ho rozmáčkl, popichuji Honzu Kříže během návštěvy v Radimi u Jičína, kde bydlí. Hned se nadšeně zvedá od stolu: „Můžu to zkusit, mami?“ „Opovaž se! Slepice nenesou. A taky nevím, jak bych vejce z té ruky myla,“ směje se Marie Křížová. Protéza samotná se totiž nesmí namočit a speciální silikonové rukavice hoch teprve dostane.

Honza má bionické protézy od začátku letošního roku. O vlastní ruce ho před pěti lety připravila drtička větví. V zapnutém stroji skončil nešťastnou náhodou při hře s míčem. „Měl hodně rozbitou i hlavu, potrhanou kůži. Lékaři mluvili i o transplantaci kůže, nakonec se to ale rychle zahojilo samo,“ vzpomíná na strašlivý úraz svého tehdy ani ne desetiletého syna paní Křížová. Do nemocnice v Hradci Králové vezl Honzu vrtulník a lékaři mu amputovali obě ruce – levou u zápěstí, pravou ještě o kousek výš.

Nikdo z rodiny ze začátku netušil, co bude s Honzou dál. Veselé vyhlídky na plnohodnotný život totiž zmrzačenému klukovi nedávali bezprostředně po úrazu ani šokovaní lékaři. Honza se ale ukázal jako bojovník. Když se druhý den po úraze probíral z narkózy, popsal tátovi, co se mu zdálo: „Honzík mi řekl, že byl ve škole a měl takové udělátko, se kterým psal,“ vzpomíná Vratislav Kříž. Rodiče Honzovi speciální držák na tužku obratem vyrobili a pátý den po operaci už chlapec i přes velké bolesti psal. Vzkaz „ahoj tati“ mají Křížovi stále vystavený v obývacím pokoji. Do školy se Honza vrátil už za tři týdny. 

...

Celý příběh je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.

  • 1

Aktuální číslo

prosinec 2018 - leden 2019

prosinec 2018 - leden 2019

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta