Časopis pro ty, kteří se nevzdávají

Ale vždyť si žijeme dobře...

V úpravném a na první pohled přátelském Ústí nad Orlicí si mimo jiné můžete na městském úřadě opatřit ne zcela obvyklý katalog. Brožurka uvádí na šedesáti šesti stranách všechny dostupné sociální a obdobné služby ve městě a blízkém okolí. Co v ní chybí? Zdá se, že nic…

Text: Zdeněk Jirků                
Foto: Jan Šilpoch

Červený křížtuto celosvětovou humanitární organizaci jsme zvyklí vídat spíše na televizních obrazovkách z míst katastrof, válek a hladomorů (a že jich není málo!). A jen zřídka si uvědomujeme, že i u nás tradice dobrovolníků pod známou bílou vlajkou s červeným symbolem pomoci a záchrany má nejen dlouhou historii, ale i pestrou a přitažlivou současnost.

V Ústí k ní patří i mimořádně aktivní senioři. Nejrůznější výlety, exkurze, setkání s kulturou a další akce organizují už dávno. Když ale před deseti lety získali pěknou vilku po jednom státním úřadu, přišel nový impuls – vznikl klub, který dnes už patří také do velké rodiny senzačních seniorů (SenSen).

Co vlastně dělají? Hlavně bojují proti samotě. Vědí, že nejhorší je, když se starší člověk ocitne opuštěný a možná i trochu bezradný. Ve svém klubu se mohou scházet, cvičit, pořádat nejrůznější kurzy (zejména počítače jsou oblíbené) a vzájemně se poradit.  Místostarosta Ústí Jiří Preclík říká: „Podporujeme všechny aktivity seniorů, protože víme, jak je důležité, aby byli co nejdéle činorodí a samostatní. Těch, kteří potřebují péči a nemohou už bez ní žít, také není málo, ale aktivní život je nejdůležitější prevencí proti bezmoci a závislosti na druhých.“

 Město se dívá na seniory optimistickýma očima. A oceňuje, že jsou to právě oni, kteří rádi přijdou na pravidelná setkání radnice s občany, že dokážou otevřeně upozornit na problémy, že se rozhlížejí kolem sebe a nebojí se promluvit i o věcech, do kterých by jim možná už nemělo co být. Jenomže tady vědí, co je zkušenost a její cena. Žádný internet by neporadil, pozorný senior může přijít s nápadem.

...

Celý článek je dostupný v aktuálním čísle. Předplaťte si časopis Můžeš a dostanete jej pohodlně každý měsíc do své schránky.  Přečíst si jej můžete také elektronicky.
  • 1

Aktuální číslo

červenec - srpen 2018

červenec - srpen 2018

Partneři Můžeš

Sponzoři a partneři projektu

  • Konto bariéry
  • Ministerstvo zdravotnictví
  • Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Hlavní město Praha
  • Helpnet.cz
  • Sprinx Systems, a.s. (1)
  • Česká pošta